turystyka

Wielu nie słyszało o tych Mazurach. Poznaj "Małą Fatimę" i jej niezwykłą historię

2025-01-16 14:14

Mazury wielu osobom kojarzą się wyłącznie z popularnym regionem turystycznym. Jak się jednak okazuje, taką nazwę nosi również wiele wsi rozsianych po całej Polsce. Własne Mazury, nazywane także "Małą Fatimą", ma między innymi województwo podkarpackie. Gdzie dokładnie się znajdują i jaka jest ich historia?

Spis treści

  1. Niewielka wieś na Podkarpaciu z dobrze znaną nazwą - Mazury
  2. Mazury w woj. podkarpackim. Dlaczego są nazywane "Małą Fatimą"?
  3. Kiedy powstała podkarpacka wieś Mazury?

Niewielka wieś na Podkarpaciu z dobrze znaną nazwą - Mazury

W Polsce mamy aż sześć wsi o nazwie Mazury. Jedna z nich położona jest w województwie podkarpackim, a dokładnie w powiecie kolbuszowskim, w gminie Raniżów. Z Rzeszowa można dojechać tam drogą ekspresową w niecałe 40 minut, natomiast z Olsztyna podróż zajmuje ponad 5 godzin. Dlaczego zainteresowaliśmy się akurat podkarpackimi Mazurami?

Mazury w woj. podkarpackim. Dlaczego są nazywane "Małą Fatimą"?

To wyjątkowe miejsce zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na wydarzenia z 1949 roku. Na granicy wsi Mazury, Korczowiska i Markowizna, między łąkami a lasem, kilkunastoletniej Marii Boguń miała wtedy wielokrotnie ukazywać się Matka Boska. Wieść o objawieniach szybko rozeszła się po okolicy, przyciągając tłumy, które z oddali obserwowały rozwój wydarzeń. Co ciekawe, dziewczyna miała również posiadać dar jasnowidzenia. Przepowiadała przyszłość Kościoła w Polsce i ważniejsze zmiany, które później rzeczywiście nastąpiły. Kulminacyjnym momentem objawień był tzw. cud słońca, który zgromadzeni licznie świadkowie opisali jako zjawisko mieniącego się i wirującego słońca. Nie wszyscy jednak widzieli to samo. Wspomina się także o licznych uzdrowieniach, jakie miały wówczas miejsce.

Wydarzenia te nie podobały się ówczesnym władzom komunistycznym. Dziewczynę na pewien czas aresztowano, ludziom zakazano gromadzenia się w miejscu objawień czy nawet rozmawiania na ten temat, niepokornych z kolei prześladowano. To sprawiło, że przez wiele lat temat ten był wymazany z historii. Obecnie w miejscu objawień znajduje się studnia poświęcona Matce Bożej oraz kaplica. Miejsce to natomiast nazywane jest "Małą Fatimą" lub "Fatimą Rzeszowszczyzny".

Historię objawień, na podstawie relacji kilkudziesięciu świadków oraz zapisków stryja dziewczyny Jana Bogunia, opisał w 1999 roku w "Ziemi Kolbuszowskiej" redaktor Benedykt Popek.

Kiedy powstała podkarpacka wieś Mazury?

Nie wiadomo, kiedy dokładnie założono podkarpackie Mazury. Według historyków wieś powstała w II połowie XVI wieku jako część miejscowości Zielonka, której lokację zatwierdził król Zygmunt August w 1569 roku. Pierwotnie nosiła nazwę Ossówka.

Obecnie wieś zajmuje powierzchnię 1043 hektarów. Według danych GUS z 2021 roku zamieszkuje ją ponad 800 osób.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Wakacje po polsku – Mazury