Rodzina 500 plus to realizowany w Polsce od 1 kwietnia 2016 państwowy program z zakresu polityki społecznej, mający pomóc rodzinom w wychowaniu dzieci poprzez comiesięczne świadczenia wychowawcze na każde dziecko w rodzinie w wysokości 500 złotych. W październiku tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wprowadzającą w programie kilka istotnych zmian. Co zmieni się od stycznia 2022 roku?
Wielkie zmiany w 500 plus od stycznia! To musisz wiedzieć
Obsługą programu Rodzina 500 plus od nowego roku ma zająć się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. – ZUS od dłuższego czasu przygotowuje się do obsługi programu Rodzina 500 plus od nowego roku. Zapewniam, że będziemy gotowi na czas. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów – poinformowała Polską Agencję Prasową prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zmieni się też sposób składania wniosków. Od stycznia 2022 będzie to możliwe wyłącznie drogą elektroniczną — przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia.
To jednak nie wszystko. Wypłata świadczenia 500 plus odbywać się będzie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
Polecany artykuł:
Z uwagi, że od 1 stycznia 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze i załączniki do wniosku można będzie złożyć tylko w formie elektronicznej, ZUS ma zapewnić wszystkim zainteresowanym taką możliwość. Zakład podkreśla, że każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów.
Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500 plus przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin. W tej sytuacji osoby, które obecnie otrzymują świadczenie z gmin, nie muszą nic robić, tzn. zgłaszać tego faktu do ZUS.