Wielki Piątek wolny od pracy?
Wielki Piątek to dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia w kościele nie odprawia się mszy świętej. Zamiast niej odbywa się wieczorna Liturgia Męki Pańskiej, a najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wielki Piątek obchodzi się w kościele katolickim, prawosławnym, ewangelickim oraz w kościele protestanckim.
Niestety w Polsce Wielki Piątek nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. By móc rozpocząć wcześniejsze przygotowania do Wielkanocy, trzeba wziąć urlop. Niedawno jednak pojawił się cień szansy na zmiany w przepisach. W listopadzie 2024 roku anonimowy autor złożył do sejmu petycję, w której zaproponował, by zlikwidować dzień wolny przysługujący w święto 3 Maja, a w zamian wprowadzić wolne w Wielki Piątek.
– Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w roku dla osób wyznania ewangelickiego. Ustanowienie tego święta dniem wolnym od pracy będzie potwierdzeniem wielowiekowej tradycji tolerancji religijnej, który nasz kraj słynął w Europie już od czasów wczesnego średniowiecza. Wielki Piątek to święto obchodzone równocześnie w kościele katolickim, prawosławnym, ewangelickim i innych kościołach protestanckich – podkreślił w złożonej petycji.
Zaznaczył także, że roboczy Wielki Piątek to spory problem dla rodziców.
– Dzieci w szkołach (jak i młodzież na uczelniach) mają już w Wielki Piątek dzień wolny od zajęć dydaktycznych, co jest problemem dla rodziców (zwłaszcza dla samotnych matek), którzy muszą zapewnić opiekę w domu nad niepełnoletnimi dziećmi. Niestety nie zawsze da się wywalczyć ten dzień urlopu, gdy chętnych w zakładzie pracy jest bardzo dużo, co prowadzi do niepotrzebnych konfliktów pomiędzy pracowniczkami w tym ważnym dla Chrześcijan dniu – wyjaśnił wnioskodawca.
Podkreślił także, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w wielu krajach zachodniej Europy oraz naszego bliskiego sąsiedztwa – w Austrii, Dani, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Łotwie, Estonii, Słowacji, Malcie, Niemczech, Portugalii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.
Czy Wielki Piątek 18 kwietnia będzie dniem wolnym od pracy? Zapadła decyzja
Czy jest zatem szansa, że Wielki Piątek przypadający w tym roku 18 kwietnia będzie dniem wolnym od pracy? Niestety argumenty te nie przekonały posłów zasiadających w sejmowej komisji ds. petycji. Podczas ostatniego posiedzenia zdecydowali, że Wielki Piątek pozostanie zwykłym dniem roboczym, a Święto Narodowe Trzeciego Maja dniem wolnym od pracy.
Które dni są ustawowo wolne od pracy w Polsce? Aktualna lista na 2025 rok
Obecnie w Polsce mamy czternaście dni ustawowo wolnych od pracy. Najnowszym, które zostało wpisane na listę w lutym 2025 roku, jest Wigilia obchodzona 24 grudnia. Poniżej pełna lista:
- 1 stycznia (środa) – Nowy Rok,
- 6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli,
- 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
- 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
- 1 maja (czwartek) – Święto Pracy,
- 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja,
- 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
- 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
- 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości,
- 24 grudnia (środa) – Wigilia (od 2025 roku, pierwszy raz jako dzień wolny),
- 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie,
- 26 grudnia (piątek) – Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
Polecany artykuł:
![Olsztyn Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-8Etw-r2HQ-8Xcx_olsztyn-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)