Wielki Piątek dniem wolnym od pracy? Zapadła decyzja. Czy trzeba iść do pracy 18 marca?

i

Autor: pixabay.com/ Agnieszka Adamowicz

biznes

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy? Zapadła decyzja. Czy trzeba iść do pracy 18 kwietnia?

2025-02-13 13:09

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy? Obecnie, by mieć więcej czasu na przygotowanie się do świąt wielkanocnych, trzeba wziąć urlop. Zdarza się również, że niektórzy pracodawcy idą na rękę swoim pracownikom i dają im wolne bądź skracają godziny pracy. Pojawił się jednak pomysł, by Wielki Piątek stał się dniem ustawowo wolnym od pracy dla wszystkich. Petycję w tej sprawie rozpatrzyli posłowie.

Wielki Piątek wolny od pracy?

Wielki Piątek to dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia w kościele nie odprawia się mszy świętej. Zamiast niej odbywa się wieczorna Liturgia Męki Pańskiej, a najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wielki Piątek obchodzi się w kościele katolickim, prawosławnym, ewangelickim oraz w kościele protestanckim.

Niestety w Polsce Wielki Piątek nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. By móc rozpocząć wcześniejsze przygotowania do Wielkanocy, trzeba wziąć urlop. Niedawno jednak pojawił się cień szansy na zmiany w przepisach. W listopadzie 2024 roku anonimowy autor złożył do sejmu petycję, w której zaproponował, by zlikwidować dzień wolny przysługujący w święto 3 Maja, a w zamian wprowadzić wolne w Wielki Piątek.

– Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w roku dla osób wyznania ewangelickiego. Ustanowienie tego święta dniem wolnym od pracy będzie potwierdzeniem wielowiekowej tradycji tolerancji religijnej, który nasz kraj słynął w Europie już od czasów wczesnego średniowiecza. Wielki Piątek to święto obchodzone równocześnie w kościele katolickim, prawosławnym, ewangelickim i innych kościołach protestanckich – podkreślił w złożonej petycji.

Zaznaczył także, że roboczy Wielki Piątek to spory problem dla rodziców.

– Dzieci w szkołach (jak i młodzież na uczelniach) mają już w Wielki Piątek dzień wolny od zajęć dydaktycznych, co jest problemem dla rodziców (zwłaszcza dla samotnych matek), którzy muszą zapewnić opiekę w domu nad niepełnoletnimi dziećmi. Niestety nie zawsze da się wywalczyć ten dzień urlopu, gdy chętnych w zakładzie pracy jest bardzo dużo, co prowadzi do niepotrzebnych konfliktów pomiędzy pracowniczkami w tym ważnym dla Chrześcijan dniu – wyjaśnił wnioskodawca.

Podkreślił także, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w wielu krajach zachodniej Europy oraz naszego bliskiego sąsiedztwa – w Austrii, Dani, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Łotwie, Estonii, Słowacji, Malcie, Niemczech, Portugalii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

Czy Wielki Piątek 18 kwietnia będzie dniem wolnym od pracy? Zapadła decyzja

Czy jest zatem szansa, że Wielki Piątek przypadający w tym roku 18 kwietnia będzie dniem wolnym od pracy? Niestety argumenty te nie przekonały posłów zasiadających w sejmowej komisji ds. petycji. Podczas ostatniego posiedzenia zdecydowali, że Wielki Piątek pozostanie zwykłym dniem roboczym, a Święto Narodowe Trzeciego Maja dniem wolnym od pracy.

Które dni są ustawowo wolne od pracy w Polsce? Aktualna lista na 2025 rok

Obecnie w Polsce mamy czternaście dni ustawowo wolnych od pracy. Najnowszym, które zostało wpisane na listę w lutym 2025 roku, jest Wigilia obchodzona 24 grudnia. Poniżej pełna lista:

  • 1 stycznia (środa) – Nowy Rok,
  • 6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli,
  • 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
  • 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
  • 1 maja (czwartek) – Święto Pracy,
  • 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja,
  • 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
  • 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
  • 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości,
  • 24 grudnia (środa) – Wigilia (od 2025 roku, pierwszy raz jako dzień wolny),
  • 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie,
  • 26 grudnia (piątek) – Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Tradcyje Wielkanocne. Sprawdź jak dobrze je znasz! (QUIZ)
Pytanie 1 z 7
Jakie zwierze jest symbolem świąt Wielkanocnych?
Justyna Steczkowska zdradza jak wygląda Wielkanoc w jej domu!