Pozwolenia na broń w woj. warmińsko-mazurskim. Nowe dane za 2024 rok
Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że policja otrzymuje coraz więcej wniosków o wydanie pozwolenia na posiadanie broni. Dotyczy do także województwa warmińsko-mazurskiego.
– W 2024 r. do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wpłynęły 1952 wnioski o wydanie pozwolenia na broń – przekazał naszej redakcji podkom. Tomasz Markowski, rzecznik prasowy KWP w Olsztynie. Dodał, że 1847 wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.
Dla porównania, w 2023 roku liczba wydanych pozwoleń na broń w województwie wyniosła 1634, natomiast w 2022 roku – 1461.
Jakie są warunki uzyskania pozwolenia na broń?
Pozwolenie na broń wydaje właściwy organ policji. By je uzyskać, po pierwsze trzeba jasno określić przyczynę chęci posiadania broni. Jednym z powodów posiadania broni może być chęć ochrony osobistej, osób i mienia (w przypadku udowodnionego stałego, realnego i ponadprzeciętnego zagrożenia). O pozwolenie można starać się także do celów łowieckich, sportowych, szkoleniowych, rekonstrukcji historycznych czy do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych.
Po drugie, trzeba spełnić szereg ważnych warunków, takich jak m.in.:
- skończony 21. rok życia,
- stałe miejsce zamieszkania w Polsce,
- pełna zdolność do czynności prawnych,
- pełna zdolność psychologiczną i fizyczną do posiadania broni, z potwierdzonym orzeczeniem lekarskim i psychologicznym,
- brak karalności prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa umyślne.
– Dane na temat osób starających się o otrzymanie pozwolenia na broń, są przez policjantów zbierane i weryfikowane m.in. na podstawie informacji dostępnych w policyjnych systemach informatycznych oraz poprzez odpowiedni wywiad środowiskowy – tłumaczy podkom. Tomasz Markowski.
Ponadto osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń, musi zdać egzamin, przed komisją powołaną przez właściwy organ policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się bronią.
