Wezwania na wojnę w Polsce. Nowe rozporządzenie MON

i

Autor: Adam Burakowski/East News

wiadomości

Wezwania na wojnę w Polsce. Tak ma wyglądać doręczanie kart powołania. Nowe rozporządzenie MON

2025-02-22 8:32

W związku ze skomplikowaną sytuacją na arenie międzynarodowej Polska podejmuje szereg działań mających wzmocnić nasze bezpieczeństwo. Pod koniec stycznia Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało nowe rozporządzenie dotyczące wezwań na wojnę. Dokument określa zasady doręczania kart powołania do służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i na wypadek wojny. Kto będzie odpowiedzialny za przekazanie wezwań? Co grozi za ich zignorowanie?

Wezwania do wojska w razie wojny. Kto dostarczy karty powołania?

Nowe rozporządzenie dotyczące doręczania kart powołania do służby wojskowej zostało opublikowane pod koniec stycznia 2025 roku w Dzienniku Ustaw.

– Rozporządzenie określa sposób i tryb doręczenia kart powołania do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny i podawania informacji o tym powołaniu do publicznej wiadomości, tryb postępowania organów jednostek wojskowych, Policji i Poczty Polskiej Spółki Akcyjnej w tym zakresie oraz sposób pokrywania kosztów związanych z doręczeniem dokumentów powołania i podawaniem informacji o powołaniu do publicznej wiadomości – czytamy w dokumencie.

Zgodnie z rozporządzeniem, szefowie Wojskowych Centrów Rekrutacji przekażą karty powołania do wojska wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast. Ich zadaniem będzie przechowywanie dokumentów do czasu, gdy okażą się potrzebne. W przypadku mobilizacji wojskowej lokalne władze będą musiały skutecznie dostarczyć wszystkie karty adresatom.

Karty powołania do służby wojskowej będą mogły zostać przekazane adresatom przez jednostki wojskowe, pracowników poczty polskiej lub policję. W przypadku gdy nie jest możliwe osobiste doręczenie pisma, zostanie pozostawione w skrzynce pocztowej, na drzwiach mieszkania adresata lub w widocznym miejscu przy wejściu na jego posesję.

Co grozi za uchylanie się od służby wojskowej?

Na wzorze obwieszczenia o mobilizacji umieszczonym w rozporządzeniu przekazano również informacje o karze, która grozi za uchylanie się od służby. Za niestawienie się do wojska grozi kara pozbawienia wolności na co najmniej 3 lata. W przypadku uporczywego unikania służby wojskowej kara wynosi co najmniej 5 lat.

Dostałbyś się do wojska? Rozwiąż QUIZ z wiedzy niezbędnej zawodowemu żołnierzowi
Pytanie 1 z 13
Najdłuższą lądową linię graniczną Polska posiada z:
MENTZEN DOGANIA NAWROCKIEGO, POLSCY ŻOŁNIERZE NA UKRAINIE? PIJANY POSEŁ W SEJMIE!| Dudek o Polityce