Ważne zmiany dla krwiodawców. Więcej ulg i uprawnień już po pierwszym oddaniu krwi

i

Autor: Freepik: prostooleh

Przepisy

Ważne zmiany dla krwiodawców. Więcej ulg i uprawnień już po pierwszym oddaniu krwi

2024-01-17 7:23

Nowy projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie w Polsce przewiduje wprowadzenie dodatkowych ulg i uprawnień. Będą one obowiązywały już po pierwszym oddaniu krwi. Zakończyły się już konsultacje publiczne. Co dokładnie się zmieni i na jakie ulgi można liczyć? Odpowiedź poniżej.

Zmiany w ustawie o krwiolecznictwie. Tytuł Honorowego Dawcy Krwi już po pierwszym oddaniu

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w odpowiedzi na interpelację poselską na temat deficytu osocza w Polsce wyjaśnił, że nowa ustawa o krwiodawstwie i krwiolecznictwie przeszła etap procedowania do uzgodnień, opinii, i konsultacji publicznych. Zgłoszono jednak uwagi, dlatego założenia projektu zostały poddane szczegółowej analizie i weryfikacji przez pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. rozwoju sektora biotechnologii oraz niezależności Polski w zakresie produktów krwiopochodnych. Prace w tym zakresie już się zakończyły.

W nowym projekcie zachowano obecne uprawnienia dla dawców krwi. Wiceminister zdrowia w dokumencie przyznał, że publiczna służba krwi nie dokonuje różnicowania między dawcami, bo jak podkreślił, wszelka pomoc zasługuje na szacunek. Dodał, że podziały w uprawnieniach mogłyby doprowadzić do załamania systemu przez redukcję liczby dawców, co byłoby szkodliwe dla oddawania pełnej krwi i jej składników, takich jak płytki krwi.

W nowym projekcie założono, że tytuł Honorowego Dawcy Krwi przysługiwałby dawcy już po pierwszym oddaniu krwi. Z kolei miano Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III stopnia przyznawane by było za oddanie co najmniej 5 litrów krwi lub równowartość składników kobietom oraz co najmniej 6 litrów mężczyznom. Kolejny tytuł Honorowego Dawcy Krwi– Zasłużony dla Zdrowia Narodu I stopnia otrzymaliby ci, którzy oddali 35 litrów krwi lub równowartość składników w przypadku kobiet i co najmniej 50 litrów krwi lub równowartość składników (mężczyźni).

Wojciech Konieczny wytłumaczył również, że Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi przysługuje zwolnienie od pracy lub zajęć służbowych w dniu oddania krwi i następnym, a dla tych pracujących w systemie zmianowym obejmuje też zmianę roboczą. Dodatkowo krwiodawcy mogą liczyć na zwrot kosztów przejazdu do i z jednostki organizacyjnej służby krwi, prawo do wynagrodzenia oraz rekompensata energetyczna. Osoby z rzadkimi grupami krwi oraz te, które poddały się zabiegowi uodpornienia przed pobraniem krwi należy się rekompensata pieniężna za niedogodności związane z koniecznością stawienia się na żądanie jednostki organizacyjnej służby krwi.

16 proc. pozyskiwanego osocza wykorzystuje się do celów klinicznych, w tym przetoczeń

Wiceminister Konieczny w odpowiedzi na interpelację wyjaśnił, że w Polsce około 16 proc. pozyskiwanego w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa osocza wykorzystuje się do celów klinicznych. Głównie są to przetoczenia pacjentom. Około 84 proc. nadwyżki tego surowca przeznacza się do frakcjonowania, wytwarzając produkty lecznicze osoczopochodne takie jak koncentraty czynników krzepnięcia, albumina i immunoglobuliny. Są one stosowane w leczeniu hemofilii, po przeszczepieniach i w innych poważnych schorzeniach. Na rynku europejskim są niedobory osocza, dlatego jest ono wydawane za opłatą do wytwórni farmaceutycznych po zabezpieczeniu potrzeb lecznictwa.

Od 2019 r. organizowane są otwarte konkursy na odbiór nadwyżek surowca, aby utrzymać jego dostawy do produkcji leków krwiopochodnych. Konieczny dodał, że przeciwdziała to konieczności ograniczania pobierania krwi od dawców wielokrotnych, zachęcając do regularnych oddań. Natomiast zapewniając stabilność dostaw osocza, gwarantuje się dostęp do leków krwiopochodnych dla pacjentów na dotychczasowym poziomie. Obecnie w Polsce nie prowadzi się produkcji leków krwiopochodnych.

Na zakończenie polityk przyznał, że resort zdrowia finansuje program polityki zdrowotnej pod nazwą „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026”. Jego celem jest zapewnienie samowystarczalności kraju w zakresie krwi i jej składników oraz zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej honorowego krwiodawstwa. Sytuacja związana z pozyskiwaniem osocza do celów lecznictwa jest systematycznie analizowana i monitorowana.

Eska Summer City Olsztyn - RCKiK

Alpiniści dla WOŚP. Olsztyn 2024