Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy

i

Autor: Pixabay.com

edukacja

Warmińsko-Mazurski sanepid ruszył z kampanią edukacyjną przeciwko kleszczom

2023-03-28 14:26

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie rozpoczęła akcję edukacyjną „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy”. Celem kampanii jest propagowanie zasad ochrony przed kleszczami, edukacja w zakresie prawidłowego usuwania kleszcza oraz zwiększenie społecznej świadomości w zakresie profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze.

Pomysł kampanii zainicjowała przeprowadzona analiza epidemiologiczna zachorowań na choroby odkleszczowe. W każdym roku wzrasta liczba zachorowań na boreliozę. W 2022 r. zapadalność na tę chorobę w woj. śląskim jak i warmińsko-mazurskim była powyżej średniej krajowej. W woj. śląskim wynosiła 48,9, w woj. warmińsko-mazurskim 61,4, a w Polsce 45,4. Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na boreliozę, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny i Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zainicjowali działania informacyjno-edukacyjne skierowane do ogółu społeczeństwa.

- Kleszcze właściwie występują teraz wszędzie. Jeżeli mają jakąś roślinność, jakieś krzewy do 1,5 metra, jeżeli mają te warunki dobre do swojego bytowania to mogą tam być. Czyli w parkach, na działkach oraz terenach, o których często zapominamy, czyli placach zabaw. Zawsze tam jest trawa i roślinność liściasta, którą uwielbiają kleszcze – mówi Radosław Gruss z olsztyńskiego sanepidu.

Posłuchaj: Radosław Gruss z Warmińsko-Mazurskiego sanepidu o akcji "Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy"
Sonda
Wiesz, jak wyciągnąć kleszcza?

Borelioza jest przewlekłą wielofazową chorobą układową charakteryzującą się występowaniem objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i neurologicznych. Różnorodność objawów oraz podobieństwo do wielu innych schorzeń znacznie utrudnia rozpoznanie choroby.