Wakacje od składek ZUS. Kto może skorzystać?
Ministerstwo w środowym komunikacie przekazało, że „rząd chce umożliwić najmniejszym przedsiębiorcom - wpisanym w bazę CEIDG, skorzystanie raz w roku z miesięcznych wakacji od składek ZUS”.
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to rejestr firm, który zawiera informacje o przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce. W rejestrze znajdują się wyłącznie wpisy przedsiębiorców, którzy: prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych.
Resort dodał, że zgodnie z założeniami, wakacje składkowe od ZUS miałyby zacząć obowiązywać jeszcze w 2024 roku. Ma to być dobrowolne rozwiązanie. Przedsiębiorca sam zdecyduje, czy będzie chciał z niego skorzystać. Dodatkowo sam ma móc wybrać miesiąc wolny od składek ZUS. Za przedsiębiorcę składkę zapłaci budżet państwa, tak by zachować ciągłość opłacania składek.
- Wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwem Finansów przygotowujemy rozwiązanie, które jest spełnieniem jednego z postulatów rządowej umowy koalicyjnej. Jednocześnie wychodzimy naprzeciw ważnemu postulatowi przedsiębiorców, którzy dotkliwie odczuli skutki wzrostu cen a co za tym idzie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które miały miejsce w ostatnich latach – wskazał cytowany w komunikacie szef MRiT Krzysztof Hetman.
Kiedy będzie można skorzystać z nowej ulgi od ZUS?
Dodano, że szczegóły proponowanego rozwiązania mają być niebawem omawiane nie tylko z instytucjami państwowymi, ale także z partnerami społecznymi. - Celem jest, by projekt rządowy trafił do Sejmu RP jeszcze w marcu 2024 r. i zaczął obowiązywać jeszcze w tym roku – zapewniono.
Kancelaria premiera informowała we wtorek, że rząd zamierza wprowadzić wakacje od składek dla przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Rozwiązanie ma dotyczyć mikroprzedsiębiorców oraz osób samozatrudnionych.
Jak tłumaczono, podczas korzystania z ulgi, przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury. Natomiast w miesiącu, w którym przedsiębiorca będzie korzystał z ulgi, składkę na ubezpieczenie społeczne zapłaci za niego ZUS.
Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który - w co najmniej jednym roku z ostatnich dwóch lat obrotowych spełniał - łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Najbogatsze miasteczka w warmińsko-mazurskim. Tam żyje się najlepiej [RANKING]