Innowacyjna operacja w Olsztynie
Radiolodzy zabiegowi pod kierunkiem dr. n. med. Grzegorza Wasilewskiego, wspólnie z chirurgami dziecięcymi i przy asyście lekarzy anestezjologów, przeprowadzili w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie pierwszą na Warmii i Mazurach operację endowaskularnego zaopatrzenia żylaków jądra u dziecka.
- Embolizacja żylaków powrózka nasiennego to nowa procedura leczenia pacjentów, którą wprowadzamy w działającej w naszym szpitalu od dwóch lat Pracowni Badań Naczyniowych – mówi dr n. med. Grzegorz Wasilewski, koordynator Pracowni Badań Naczyniowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. – Jest to zabieg polegający na zamykaniu wewnątrznaczyniowym poszerzonych żył odprowadzających krew z jądra. Chłopcy chorujący na żylaki jądra skarżą się często na dolegliwości bólowe, szczególnie po wysiłku. U części pacjentów ta choroba może doprowadzić do niepłodności. Zabieg przeprowadza się, by znieść dyskomfort pacjenta oraz zapobiec niepłodności w przyszłości.
Olsztyńscy specjaliści są gotowi do leczenia pacjentów z całej Polski
Alternatywą dla tego zabiegu jest klasyczna operacja albo operacja laparoskopowa. Jednak wiąże się ona z ryzykiem przecięcia lub podwiązania biegnących obok przewodów limfatycznych, co może doprowadzić do pojawienia się obrzęku i wodniaków jąder.
- W przypadku zabiegu endowaskularnego takiego ryzyka nie ma – zaznacza dr n. med. Grzegorz Wasilewski. - Jest to procedura jednego dnia, w większości przypadków nie wymagająca znieczulenia ogólnego. Zabieg jest bezpieczny. Wykonuje się go z jednego, 3-milimetrowego nacięcia. Polega na zamknięciu poszerzonej żyły. Zabieg trwa od pół godziny do godziny. Tego samego dnia pacjent może wyjść do domu. Badania kwalifikujące i kontrolne USG są wykonywane w pracowniach Działu Radiologii naszego szpitala. Jesteśmy przygotowani, żeby leczyć nową metodą pacjentów z całej Polski.