W Orzyszu testują elementy do budowy Tarczy Wschód. Łączna wartość przedsięwzięcia to 10 mld zł

i

Autor: X: Ministerstwo Obrony Narodowej

Wiadomości

W Orzyszu testują elementy do budowy Tarczy Wschód. Łączna wartość przedsięwzięcia to 10 mld zł

2024-10-14 13:52

Na poligonie w Orzyszu rozpoczyna się w poniedziałek (14 października) testowanie elementów do budowy Tarczy Wschód. Odbędzie się tam pokaz obrony z wykorzystaniem obiektu „Zapora”. Ćwiczeniom przyglądają się premier Donald Tusk i wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz. Szczegóły na ten temat poniżej.

Donald Tusk i Władysław Kosiniak-Kamysz na Mazurach. Przyglądają się testom w Orzyszu

W komunikacie zapowiadającym wizytę podano, że premier i wicepremier odbędą odprawę z kadrą dowódczą Wojska Polskiego, a następnie obejrzą dynamiczny pokaz efektów działania Tarczy Wschód.

Jak przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej, poniedziałkowy test w Orzyszu odbędzie się w obiekcie szkoleniowo-badawczym „Zapora” (Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz). Są tam prowadzone badania odcinka testowego granicy (zapory). Działania przeprowadzą żołnierze i sprzęt 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz 2. Pułku Saperów z Nowego Dworu Mazowieckiego. Test będzie polegał na praktycznej obronie odcinka granicy - z wykorzystaniem elementów fortyfikacyjnych i inżynieryjnych (m. in. pola minowe, jeże betonowe, bariera stała, itd.) - podczas próby pokonania zapory przez przeciwnika.

Powstaje Tarcza Wschód. Wartość inwestycji to 10 mld zł

w czerwcu br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia strategicznego programu „Narodowy Program Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód” przedłożoną przez Ministra Obrony Narodowej. Program planuje utworzyć kompleksową infrastrukturę obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji. Zasadniczym celem Tarczy Wschód jest odstraszanie, czyli zbudowanie infrastruktury i zdolności, które pozwolą na wytworzenie świadomości u potencjalnych przeciwników, że ewentualny atak na naszą granicę zakończyłby się niepowodzeniem. Tarcza Wschód ma pozwolić na skuteczne odepchnięcie wroga i niedopuszczenie go na terytorium Polski.

Jak przekazało MON, w ciągu najbliższych tygodni zostaną przeprowadzone pierwsze testy elementów Tarczy Wschód na polskich poligonach wojskowych.

Program Tarcza Wschód zakłada budowę fortyfikacji i naturalnych przeszkód terenowych. Budowa umocnień na odcinku około 800 kilometrów wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski - obejmie kluczowe województwa, czyli województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, podlaskie i podkarpackie. Już w tym roku rozpocznie się budowa pierwszych elementów Tarczy Wschód na granicy północnej i wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej.

Wartość przedsięwzięcia to 10 mld zł. Zakończenie projektu ma nastąpić w 2028 roku. W program planowane jest zaangażowanie zagranicznych partnerów. Kwestia bezpieczeństwa została wpisana w konkluzje Rady Europejskiej - podało MON.

Program Tarcza Wschód to międzyresortowe przedsięwzięcie, którego celem jest zabezpieczenie ściany wschodniej RP i tym samym wschodniej flanki NATO. W prace zespołu ds. koordynacji zadań w ramach programu zaangażowane są, poza Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Infrastruktury.

Dlaczego bariera na granicy z Białorusią w końcu “jest dobra”?

QUIZ o Wojsku Polskim. Jak dobrze znasz naszą armię? Wynik 13/15 tylko dla ekspertów

Pytanie 1 z 15
Kiedy obchodzimy święto Wojska Polskiego?

Ponad stu żołnierzy na Placu Solidarności w Olsztynie. Złożyli uroczystą przysięgę [ZDJĘCIA]