Inwestycje

W Olsztynie powstało pierwsze miasteczko ruchu drogowego. Jest otwarte dla wszystkich [ZDJĘCIA]

2023-08-26 7:37

W piątek (25 sierpnia) nastąpił oficjalny odbiór techniczny miasteczka ruchu drogowego, które powstało na placu przy Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Pieczewskiej. Jest to pierwszy tego typu obiekt w mieście. Inicjatywa została zrealizowana w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

W Olsztynie powstało pierwsze miasteczko ruchu drogowego

W piątek na placu przed Szkołą Podstawową nr 30 im. Marii Zientary-Malewskiej w Olsztynie odbył się oficjalny odbiór techniczny pierwszego w stolicy Warmii i Mazur miasteczka ruchu drogowego. Dzięki niemu, dzieci będą mogły poznać zasady obowiązujące w ruchu drogowym.

- To jest takie miejsce, gdzie młodzież, dzieciaki mogą trenować swoje umiejętności w ruchu drogowym, ale już profesjonalnie, czyli ze znakami poziomymi, pionowymi, uliczkami. Już jest ogromne zainteresowanie, choć dopiero dzisiaj jest odbiór techniczny. Mamy popołudniu chętnych rodziców z dziećmi, które już w tej chwili tymi uliczkami się poruszają – powiedziała w rozmowie z eska.pl Anna Staryk, dyrektor szkoły.

Na placu będzie można zdawać egzaminy na kartę rowerową

Jednak dyrekcja ma większe plany. W przyszłości będą mogły się tam odbywać zawody wiedzy na temat ruchu drogowego dla uczniów z różnych szkół. Dodatkowo najmłodsi będą mogli tam zdawać egzaminy na kartę rowerową.

- Chcemy, żeby to było miejsce egzaminów na kartę rowerową i żeby to było miejsce zabawy. Dlatego też między tymi uliczkami widać wymalowane gry, na których dzieciaki mogą się pobawić, poskakać jak na planszy. Miejsce jest zachęcające. Jestem bardzo dumna, że mogło ono powstać dzięki ludziom i ich wielkiej determinacji - najpierw, żeby zebrać podpisy pod OBO, później determinacji ratusza i pana prezydenta, który wsparł naszą inicjatywę i firmy, która się przyłożyła do pracy i wykonała ją profesjonalnie – przyznała dyrektor placówki.

Miasto wsparło finansowo inicjatywę

Miasteczko powstało w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Jednak fundusze przeznaczone na ten cel były niewystarczające, dlatego niezbędna była pomoc finansowa ratusza.

- Były plany budowy takiego miasteczka przy szkole nr 34, ale wtedy nie udało się pozyskać środków. Natomiast dzisiaj staje się to faktem i z tego bardzo się cieszymy. W sumie około 770 tys. zł nas to kosztowało, z tego około połowa to środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a więc programu unijnego, gdzie skutecznie pozyskujemy środki na różne nasze inwestycje – przypomniał prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Włodarz miasta dodał, że inwestycja jest istotna, bo dzięki niej poprawi się bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, także tych, którzy poruszają się rowerem czy elektryczną hulajnogą.

- Bardzo ważne jest to, żeby już od najmłodszych lat, więc od szkoły podstawowej, kształtować właściwe nawyki wśród najmłodszych uczniów, którzy na co dzień korzystają z przestrzeni publicznej, przemieszczają się, korzystają z transportu publicznego, często również jeżdżą rowerami. Przepisy, które w tej chwili zostały wprowadzone jeżeli chodzi o poruszanie się po drogach publicznych, zobowiązują dzieci do posiadania karty rowerowej, również powinny posiadać taką kartę, chcąc korzystać z elektrycznych hulajnóg. Jestem przekonany, że proces edukacyjny, wziąwszy pod uwagę tę inwestycję, będzie na wysokim poziomie – podsumował prezydent.

Obiekt jest otwarty dla wszystkich

Miasteczko ruchu drogowego jest ogólnodostępne. Mogą z niego korzystać zarówno uczniowie szkoły przy ul. Pieczewskiej, jak i uczniowie innych szkół oraz mieszkańcy miasta.

Jest to zwycięski projekt z OBO z 2021 r. Inwestycja powstała przy współpracy i merytorycznym wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Bezmyślne zachowanie kierowcy ciężarówki. Wyprzedzał na przejściu dla pieszych

Centrum Nauki Kortosfera w Olsztynie. Wielkie otwarcie we wrześniu. Co znajdziemy w środku? [ZDJĘCIA]