W miejscowości pod Bartoszycami urodził się słynny twórca potęgi BMW

i

Autor: Unsplash / Google Street View

Ciekawostki

W miejscowości pod Bartoszycami urodził się słynny twórca potęgi BMW

2024-03-23 15:12

Judyty to niewielka miejscowość położona w powiecie bartoszyckim w gminie Sępopol. Nie każdy wie, że to tam właśnie urodził się Eberhard von Kuenheim, słynny twórca potęgi BMW. We wsi wciąż znajduje się pałac należący do rodu von Kuenheim, który wzniesiono w XIX wieku.

Judyty – wieś, w której urodził się twórca potęgi BMW

Judyty to wieś położona kilka kilometrów od granicy z obwodem królewieckim. Z rodu von Kuenheim pochodził Georg, jeden dworzan księcia Albrechta w Królewcu. Był ona szanowany i ceniony, dlatego gdy zachorował, książę wezwał do niego znanego i docenianego lekarza z Fromborka – Mikołaja Kopernika. Inny Georg, nazywany Młodszym, był zięciem Marcina Lutra.

Majątek w Judytach, w tym pałac, pozostał w rękach rodu von Kuenheim do czasu II wojny światowej.

Nie każdy wie, że w tej niewielkiej miejscowości w 1928 r. przyszedł na świat Eberhard von Kuenheim, inżynier i menadżer, który w latach 1970- 1993 był głównym dyrektorem zarządzającym i prezesem BMW. W latach 1993- 1999 był przewodniczącym rady nadzorczej koncernu. W okresie jego rządów, nazywanym erą Kuenheima, BMW stało się jednym z największych przedsiębiorstw motoryzacyjnych na świecie. Uważany za jednego z pionierów nowoczesnej gospodarki Niemiec.

To tam hodowano słynną rasę koni

W majątku rodu znajdowała się jedna z najstarszych stadnin koni w Prusach Wschodnich. Judyty słynęły z hodowli koni czystej rasy trakeńskiej.

Do tej pory w miejscowości znajduje się zespół pałacowo-parkowy wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Wybudowano go w latach 1862-1863. Cenne wyposażenie pałacu obecnie znajduje się w muzeum w Olsztynie. Wiadomo również, że majątku znajdował się portret jednego z przedstawicieli rodu – Jana Ernesta von Kunheima (1730–1818) z XVIII wieku. Obraz został pocięty i podziurawiony podczas przejęcia pałacu przez armię radziecką, prawdopodobnie podczas ofensywy na początku 1945 r. W ostatnich latach portret został odrestaurowany przez studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzieło jest pokazywane w zbiorach w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

W 1998 r. pałac z zabudowaniami zakupił prywatny właściciel, w którego rękach pozostaje do tej pory.

Służby w akcji! Tak wyglądała motomajówka w "samochodówce"

Pałac w Sztynorcie popadł w ruinę. Potrzebna gigantyczna kwota na renowację