W Mamerkach odnajdą Bursztynową Komnatę?
Podczas II wojny światowej w Mamerkach znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). W styczniu 1945 r. Niemcy opuścili to miejsce bez walk i bez wysadzania bunkrów. Badacze od lat poszukują tam cennych przedmiotów. Mówi się, że może tam znajdować się Bursztynowa Komnata ze Złotym Pociągiem.
Poszukiwacze dokonali niezwykłego odkrycia
Poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież przy użyciu wykrywacza metali w czerwcu dokonali zaskakującego odkrycia. We wtorek (4 lipca) prowadzono prace przy użyciu koparki, na co zezwolił konserwator zabytków.
- Poszukiwania w Mamerkach prowadzimy już trzeci sezon. Tym razem wśród najciekawszych naszych odkryć są tory z osiami od wagoników na głębokości około 1,5 m. Dokąd prowadza tory? Tego jeszcze nie wiemy. Na razie udało się odkopać kilka metrów, a w dalszych wykopaliskach przeszkadzają drzewa. Zapewne na torach jeździły wagoniki z materiałami budowlanymi, być może wykorzystywanymi podczas prac budowlanych w Mamerkach – powiedział w rozmowie z eska.pl Mariusz Jarząbek, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Jaćwież.
Znalezisko jest niezwykłe, bo nie zachowały się relacje mówiące o kolei wąskotorowej na terenie tego kompleksu.
Do tej pory odkryto setki cennych historycznie przedmiotów
Badacze zapowiadają dalsze prace torowiska w miejscach, gdzie nie znajdują się drzewa. Jednak już teraz można mówić o sukcesie, bo wykopano mnóstwo cennych eksponatów.
- Sporo znaleźliśmy sygnowanej porcelany i butelek. Z historycznego punktu widzenia wszystko jest bardzo cenne. W poprzednich latach znajdowaliśmy między innymi monety (w tym 5-markowe), guziki, pagony, odznaki oraz przedmioty codziennego użytku typu szczotki do zębów, pojemniki po lekach, płynach do płukania ust, grzebienie, etc. - wymienił Mariusz Jarząbek.
Zgodnie z pozwoleniem konserwatora zabytków, prace przy torowisku mają potrwać do końca lipca.
Bunkry w Mamerkach wybudowano dla żołnierzy Wehrmachtu
Bunkry w Mamerkach to najlepiej zachowane obiekty na mazurskim szlaku fortyfikacji z II wojny światowej. Kompleks powstał w latach 1940-1944, zbudowano go dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu. Łącznie wzniesiono około 250 obiektów, w tym schrony żelbetonowe. Na terenie Mamerek funkcjonuje muzeum. To jedyne takie miejsce w Europie poświęcone frontowi wschodniemu.
Tego nie wiedzą nawet niektórzy mieszkańcy regionu. Czym różni się Warmia od Mazur?