W Giżycku powstało laboratorium, które zbada jakość wód powierzchniowych
To pierwsza taka placówka w Polsce, która zajmie się badaniem jakości wód powierzchniowych. Podobna, ale badająca jakość powietrza, znajduje się w Krakowie. - Giżycko wygrało z wieloma ośrodkami wojewódzkimi, ponieważ uznano, że to u nas jest unikatowy system jezior i rzek, a kadra i doświadczenie jednostki na wysokim poziomie. Laboratorium jest rzeczywiście znakomicie doposażone i z pewnością daje wiele możliwości. To także ważny krok w kierunku budowy systemu odbioru nieczystości z jednostek pływających. - podkreślił Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.
Laboratorium to będzie prowadzić badania i oznaczenia próbek biologicznych, wody i osadów, tworzyć, weryfikować i aktualizować przewodniki i wytyczne do wykonywania badań biologicznych, organizować porównania międzylaboratoryjne, ujednolicać metody i procedury badawcze oraz wdrażać nowe metodyki badawcze.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska Marek Chibowski podkreślił, że Krajowe Laboratorium Referencyjne będzie dbało głównie o procedury oraz "pewną normalizację i jakość badań". - Będzie też jednostką, która będzie podejmowała i weryfikowała decyzje we wszystkich tych przypadkach, gdzie będzie dochodziło do konfliktu między badaniami. Jeżeli podmiot przyjdzie z badaniem, my będziemy mieli inne, to Krajowe Laboratorium Referencyjne będzie tą jednostką, która będzie rozstrzygała - mówił Chibowski.
Laboratorium w Giżycku ma zostać wyposażone w sprzęt, który pozwoli je wyspecjalizować do tego, by stało się jednostką wiodącą w kraju w zakresie badania jakości wód.
(Eska Olsztyn, PAP)