W różnych miejscach Ełku umieszczone zostały specjalnie stworzone ręcznie malowane figurki z naturalnych kamieni. Odnaleźć je można na podstawie specjalnie utworzonej, zaszyfrowanej mapy zagadek. Kamykowe figurki utworzyły spacerowy szlak, można wyruszyć z nimi na spacer, poznać je bliżej i nawet się z nimi zaprzyjaźnić, bo każdy z nich ma swoje nieprzypadkowe imię:
- Oskar i Pani Róża - figurka zachęcająca do oddawania krwi
- Tomek Sawyer - nawiązanie do książki Przygody Tomka Sawyera, promocja czytelnictwa oraz zachęcanie do aktywności, przygód i poszukiwań w imię zasady "kochaj i rób co chcesz".
- Lampo - imię psa nawiązujące do opowiadania "O psie, który jeździł koleją" Romana Pisarskiego, mająca na celu zachęcanie do adopcji psów ze schroniska.
- Staś (ełcki artysta) - figurka promująca twórczość ełckich artystów.
- Pani Inspiracja - figurka artystyczna - przy Ełckim Centrum Kultury zachęcająca do udziału wydarzeniach kulturalnych, promująca sztukę i kulturę oraz zachęcająca do realizacji marzeń i pasji.
- Pani Ziemia - promująca ekologię, zachęcająca do postaw zapobiegającym zmianom klimatu
- Projekt ma na celu umożliwienie odkrycia ciekawych miejsc w Ełku, jednocześnie zachęcając do aktywności na świeżym powietrzu poprzez udział w grze plenerowej, kreatywną promocję miasta, nade wszystko jednak poruszać będzie bardzo ważne kwestie społeczne, jak problem adopcji zwierząt ze schroniska, postępujące zmiany klimatu oraz pomoc drugiemu człowiekowi - informuje Fundacja Odpowiedzialni Za Marzenia.
Na potrzeby projektu stworzono specjalną mapkę zawierającą zagadki m.in. rebusy, hasła zaszyfrowane alfabetem morsa czy krzyżówkę. Stopień trudności mapki jest zróżnicowany, bardzo łatwe zadania połączone zostały z zadaniami trudniejszymi, tak by w grze mogły brać udział osoby dorosłe razem z dziećmi. Tu możesz ją pobrać.
- Szlak ełckich kamykoludków to doskonały przykład integracji społeczności lokalnej, alternatywa spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, promocja literatury, ale nade wszystko promowanie postaw prospołecznych, które odpowiadają na bardzo ważne dziś problemy społeczne. Chcemy zachęcić innych nie tylko do oddawania krwi, ale także do adopcji psów ze schroniska, dbania o Matkę Ziemię, tak by nie pozostać biernym w obliczu postępujących zmian klimatu, promować niełatwą dziś twórczość ełckich artystów, czy zachęcać do udziału w wydarzeniach kulturalnych w naszym mieście - dodaje fundacja.
Projekt został zrealizowany przez Moniką Drobińską oraz Ewelinę Młynarską z Fundacji Odpowiedzialni Za Marzenia i był współfinansowany z budżetu Gminy Miasta Ełk.