Radny chce likwidacji dzikiego parkingu w centrum Olsztyna. Ma pomysł na zagospodarowanie terenu

i

Autor: Google Street View Teren, o którym mowa w interpelacji

Infrastruktura

W centrum Olsztyna powstanie parking naziemny? Do gry wkracza konserwator zabytków

2023-11-03 11:44

Radny Paweł Klonowski w interpelacji skierowanej do prezydenta Olsztyna napisał, że w samym centrum miasta dziki parking powinien zostać zlikwidowany. Zaproponował, że w jego miejsce mógłby powstać uporządkowany teren na wzór Berlina. Piotr Grzymowicz w odpowiedzi na pismo zdradził, że ZDZiT rozpoczął prace w tym zakresie.

Radny Klonowski chce likwidacji dzikiego parkingu w centrum miasta

Przypomnijmy, radny Paweł Klonowski w interpelacji napisał, że dziki parking przy ul. Nowowiejskiego „pełni funkcję miejskiego szaletu i będącego terenem nielegalnego wyrzucania odpadów, w tym budowlanych, a także szkodliwym dla finansów miasta dzikim wyłomem w strukturze strefy płatnego parkowania”.

Zaproponował również, aby w tamtym miejscu powstał parking naziemny, bo jego zdaniem podziemny lub wielopoziomowy jest zbyt drogi. Wzorem miałby być Berlin, gdzie parking zlokalizowany jest nieopodal pozostałości Muru Berlińskiego oraz w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowych budynków instytucji publicznych.

ZDZiT podjął pierwsze kroki w sprawie parkingu. Do gry wkracza konserwator zabytków

W odpowiedzi na pismo radnego Klonowskiego prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz napisał, że już 4 sierpnia bieżącego roku Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu wystąpił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie z wnioskiem o wydanie zaleceń konserwatorskich, niezbędnych do rozpoczęcia jakichkolwiek prac na tym terenie. Konserwator zabytków zaakceptował inwestycję polegającą na przebudowie obecnie istniejącego parkingu, jednak „wyłącznie tymczasowo i do momentu przywrócenia obszarowi zabytkowemu, jego historycznych wartości, w tym realizacji inwestycji uczytelnienia i ekspozycji fortyfikacji Starego Miasta”.

- Z otrzymanych warunków od WUOZ wynika, że rozpoczęcie jakichkolwiek prac projektowych i budowlanych, będzie musiało zostać poprzedzone kwerendą wykonanych dotychczas badań archeologicznych oraz dodatkowymi ratunkowymi badaniami archeologicznymi na obszarach nieprzebadanych. Aktualnie ZDZiT w Olsztynie przygotowuje się do udzielenia stosownego zamówienia w tym zakresie. Po zakończeniu badań analizowana będzie koncepcja zagospodarowania terenu, która będzie uwzględniać ich wyniki oraz wytyczne WUOZ dotyczące m.in. możliwych do zastosowania materiałów – wyjaśnił Piotr Grzymowicz.

Olsztyńskie morsy rozpoczęły nowy sezon

Zmiany w zarządzie Olsztyna. Kto został nowym zastępcą prezydenta i sekretarzem?