Niegdyś smarowanie blachy tłuszczem było powszechną praktyką. Stary sprawdzony sposób miał na celu zapobiegać przywieraniu potraw do powierzchni. Obecnie w niemal każdej kuchni prym wiedzie papier do pieczenia. Jego nieprzywierająca powierzchnia eliminuje konieczność dodawania oleju, co przekłada się na zdrowsze gotowanie. Ponadto wypieki łatwo odchodzą od blachy, a naczynie pozostaje czyste. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak poprawnie używać papieru do pieczenia. Wszystko przez lekceważenie zaleceń zamieszczanych przez producentów na opakowaniach produktów.
Nigdy nie używaj papieru do pieczenia w ten sposób. Możesz zaszkodzić swojemu zdrowiu
Papier do pieczenia powlekany jest w taki sposób, aby wytrzymywał wysokie temperatury w piekarniku i nie rozmakał. Jak informuje niemiecki portal PraxisVita, do jego produkcji używa się jednak również substancji, które przy nieprawidłowym użyciu mogą być szkodliwe dla organizmu. W przypadku, gdy ustawimy zbyt wysoką temperaturę – niezgodną z zaleceniem producenta – z papieru mogą zacząć uwalniać się toksyny, które przedostaną się do żywności.
Do jakiej temperatury wytrzymuje papier do pieczenia?
Maksymalna dopuszczalna temperatura pieczenia to zazwyczaj 220 stopni Celsjusza, jednak w przypadku guilonu jedynie 200 stopni. – Odporny na temperaturę do 220 stopni Celsjusza. Nie używać przy włączonej funkcji grilla, nie dopuszczać do kontaktu z elementami grzejnymi lub ścianami piekarnika, nie nadaje się do przygotowania pieczywa ługowatego – możemy przeczytać na opakowaniu jednego z papierów do pieczenia dostępnych w sklepach sieci Lidl.
Kolejnym błędem jest używanie papieru do pieczenia wielokrotnie. Należy go wyrzucić najpóźniej w momencie, gdy się przypali lub stanie się łamliwy. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zapali się w piekarniku, uwalniając zanieczyszczenia do powietrza.