Perspektywy 2023. Duży spadek UWM w rankingu szkół wyższych

i

Autor: Oskar Biedrzyński

Nauka

UWM w prestiżowym rankingu. Te kierunki zostały docenione

2023-11-02 10:50

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie znalazła się w prestiżowym międzynarodowym rankingu GRAS 2023. Olsztyńska uczelnia została doceniona w dwóch kategoriach. UWM w szanghajskim zestawieniu znalazł się drugi rok z rzędu. Jakie kierunki zostały zauważone przez autorów rankingu? Odpowiedź poniżej.

UWM w prestiżowym rankingu. Ten kierunek został doceniony

Global Ranking of Academic Subjects to ranking najlepszych uniwersytetów na świecie w wybranych dyscyplinach naukowych. Po raz pierwszy został opublikowany w 2009 r., a po wprowadzeniu ulepszonej metodologii w 2017 r., powstał Globalny Ranking Przedmiotów Akademickich. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie już drugi rok z rzędu znalazł się w szanghajskim zestawieniu.

Najwyżej została sklasyfikowana weterynaria, która znalazła się w przedziale 101-150. Poprawiła w ten sposób pozycję z poprzedniego roku, kiedy to przyznano jej miejsce w przedziale 151-200. W zestawieniu znalazło się siedem polskich uczelni, o trzy więcej niż w ubiegłym roku. UWM wyprzedziła tylko Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

– Awans w tym rankingu jest efektem systematycznej pracy nad podniesieniem jakości badań. Bierzemy udział m.in. w projektach Regionalnej Inicjatywy Doskonałości (RID), które umożliwiają pracownikom odbywanie staży zagranicznych czy wspierają proces publikacyjny, także w międzynarodowych czasopismach. Ponadto uczestniczyliśmy ostatnio w dwóch projektach: "Innowacyjność technologii żywności wysokiej jakości" oraz "Konsorcjum badań środowiska i innowacyjnej technologii żywności dla jakości życia EnFoodLife". Bardzo się cieszymy i motywuje nas to dalszej pracy – powiedział „Wiadomościom Uniwersyteckim” prof. Bogdan Lewczuk, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM.

Debiut nauk rolniczych w rankingu GRAS 2023

Nauki rolnicze zostały sklasyfikowane w rankingu GRAS po raz pierwszy i uplasowały się w przedziale 201-300. Spośród siedmiu polskich uczelni, UWM zajął czwarte miejsce za uniwersytetami przyrodniczymi w Poznaniu, Wrocławiu oraz Lublinie.

– Niezmiernie cieszy nasz awans w dyscyplinie nauki weterynaryjne. Z kolei nauki rolnicze zostały sklasyfikowane w przedziale 201-300, i to po raz pierwszy, więc to również sukces. Obecność UWM w zestawieniu to zdecydowanie powód do dumy i zachęta do dalszej pracy badawczej. Gratuluję dziekanom Wydziału Medycyny Weterynaryjnej oraz Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, odpowiednio prof. Bogdanowi Lewczukowi oraz prof. Krzysztofowi Jankowskiemu oraz wszystkim pracownikom, doktorantom i studentom – to jest wasza ciężka praca – stwierdził prof. dr hab. inż. Paweł Wielgosz, prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni.

Ranking GRAS – czym jest?

Szanghajski ranking GRAS porównuje uczelnie w 55. dyscyplinach z zakresu nauk przyrodniczych, inżynierii, nauk o życiu, nauk medycznych oraz nauk społecznych. W tym roku oceniono ponad 5 tys. uczelni ze 104 krajów świata, a w zestawieniu znalazło się ostatecznie 1900 ośrodków akademickich.

Oceny wystawiane są za pomocą pięciu wskaźników:

  • wyników badań (Q1, czyli liczba artykułów naukowych w czasopismach z pierwszego kwartyla),
  • wpływu badań (CNCI, czyli znormalizowanego wpływu cytowania),
  • współpracy międzynarodowej (IC, wyrażona za pomocą liczby publikacji będących jej wynikiem),
  • jakości badań (TOP - liczba artykułów w najlepszych czasopismach w dyscyplinie wskazywanych przez respondentów ankiety rankingowej),
  • liczby międzynarodowych nagród naukowych (AWARD, czyli znaczące nagrody i wyróżnienia).
3. Memoriał Zbigniewa Ludwichowskiego w Olsztynie

Wielkie otwarcie Centrum Nauki „Kortosfera”. „Jesteśmy dla wszystkich”