Lasy Państwowe ostrzegają przed okiścią i śniegołomami. Mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu

i

Autor: Facebook: Las w Szkatułce, Lasy Państwowe: Janusz Ostrowski Lasy Państwowe ostrzegają przed okiścią i śniegołomami. Mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu

Uwaga na ŚNIEGOŁOMY podczas spacerów! Są zagrożeniem dla zdrowia i życia

2021-01-11 9:21

Zimowa pogoda zachęca do spacerów po lasach. Niestety te, mimo przepięknych widoków, mogą być niebezpieczne. A wszystko za sprawą zjawiska zwanego okiścią oraz śniegołomów, które są jego następstwem. Co to właściwie znaczy i dlaczego powinniśmy być ostrożni? Szczegóły w artykule.

Uwaga na ŚNIEGOŁOMY podczas spacerów! Lasy Państwowe ostrzegają

Biały puch przykrył już niemal całą Polskę. Szczególnie zjawiskowe widoki można podziwiać m.in. w lasach, gdzie drzewa otulone są grubą warstwą śniegu. Nie każdy jednak wie, że nagromadzenie mokrego, ciężkiego śniegu na gałęziach drzew może zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Ma to związek ze zjawiskiem zwanym okiścią, które powoduje łamanie gałęzi, a czasami nawet całych drzew. Wówczas mamy do czynienia z tzw. ŚNIEGOŁOMAMI. Co roku ostrzegają przed tym Lasy Państwowe. - Podczas spacerów w lesie zwróciliście pewnie uwagę, że drzewa pokryte są grubą warstwą mokrego i ciężkiego śniegu. To okiść. Jest to widoczne na naszym terenie zwłaszcza w obszarze Wzgórz Dylewskich. Okiść powoduje łamanie gałęzi, a czasami nawet całych drzew. Sukcesywnie oczyszczamy drogi i szlaki z takich niebezpiecznych drzew, ale wszystkich od razu nie usuniemy, dlatego podczas spacerów zalecamy ostrożność. - informują leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek.

Okiść powstaje w momencie, kiedy pada mokry, ciężki i lepki śnieg. Zdarza się to przy temperaturze około zera stopni i bezwietrznej pogodzie za dnia i przy mrozie nocą – wówczas to, co napadało w ciągu dnia, zamarza. - Sama okiść nie jest jednak najbardziej niebezpieczna. Gorzej, gdy po długotrwałych mrozach i nadejściu ocieplenia następuje szadź. Gruba warstwa mokrego i ciężkiego śniegu sprawia, że gałęzie się uginają i deformują, a niejednokrotnie łamią. Szkody wzmaga jeszcze wiatr, mogący z łatwością wyłamać gałęzie nawet o potężnych konarach. - tłumaczą Lasy Państwowe.

ESKA XD #013