Urząd Wojewódzki w Olsztynie zmienił wystrój. Na ścianie zawisł ogromy baner

i

Autor: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie Urząd Wojewódzki w Olsztynie zmienił wystrój. Na ścianie zawisł ogromy baner

Rok Mikołaja Kopernika

Urząd Wojewódzki w Olsztynie zmienił wystrój. Nad wejściem zawisł ogromy baner

2023-04-04 13:05

Na frontowej ścianie Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie zawieszono baner poświęcony obchodzonemu właśnie rokowi Kopernika. Przedstawiono na nim m.in. zabytki związane z astronomem. - Chcemy nim uczcić postać znamienitego astronoma związanego z naszym regionem - podał urząd w mediach społecznościowych.

Baner z Kopernikiem na Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz 480. rocznicy jego śmierci, 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika. By upamiętnić astronoma, na ścianie Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego zawisł baner z jego podobizną. Autorem projektu jest Wojciecha Korkuć.

Baner przedstawia postać Kopernika, stworzony przez niego heliocentryczny model wszechświata oraz zabytki regionu związane z Kopernikiem. Są to zamek w Olsztynie, w którym Kopernik mieszkał jako administrator dóbr kapitulnych, zamek w Lidzbarku Warmińskim, gdzie Kopernik przebywał na dworze biskupim jako lekarz najpierw swojego wuja Łukasza Watzenrode, a potem doraźnie kolejnych biskupów oraz fromborska katedra, w której Kopernik został pochowany.

Mikołaj Kopernik na Warmii spędził ponad połowę swojego życia

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 r, studiował w Krakowie, Bolonii i Padwie. Na Warmii spędził ponad połowę swojego życia. W katedrze fromborskiej znajduje się jego grób. Warmia była też regionem, któremu Kopernik w nieoceniony sposób zasłużył się w sferze m.in. gospodarczej czy politycznej. Tu sformułował teorię pieniądza, a przede wszystkim stworzył fundamentalne dla światowej nauki dzieło De revolutionibus.

W dominium warmińskim osiadł w 1503 roku, a biskup Łukasz Watzenrode i kapituła fromborska powierzali mu ważne stanowiska administracyjne. Cechowała go troska o gospodarkę, rolnictwo, szacunek dla krajobrazu przyrodniczego, a przede wszystkim gotowość do pomagania ludziom odbudowującym gospodarstwa ze zniszczeń wojennych. We współpracy z biskupem Maurycym Ferberem opracował reformę ustroju dominium, a jako ceniony lekarz przychodził z pomocą każdemu, kto jej potrzebował.

Wydarzeniem kształtującym historię Warmii, a także jednoznacznie potwierdzającym wierność wobec króla polskiego, był udział Mikołaja Kopernika w wojnie z Krzyżakami, kiedy w 1521 roku stanął na czele obrony powierzonej mu rezydencji: Zamku Kapituły Warmińskiej i miasta Olsztyna. Dawał tym samym świadectwo, że można na nim polegać zarówno w czasie wojny, jak i pokoju. To właśnie z tego czasu pochodzą cytowane do dziś słowa astronoma: „Nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić”.

Mikołaj Kopernik zmarł 24 maja 1543 r.

Czy Polacy są szczęśliwi w swoim kraju? SZOK!!! #EwelinaPyta