Upadła duża firma turystyczna, która działała także w Polsce. Co to oznacza dla klientów?

i

Autor: Unsplash Zdjęcie ilustracyjne

Biznes

Upadła duża firma turystyczna, która działała także w Polsce. Co to oznacza dla klientów?

2023-10-05 13:55

Sąd w Brabancji, na południu Holandii, ogłosił w czwartek upadłość firmy Vacansoleil. Zatrudniający 300 osób touroperator był liderem na rynku wakacji kempingowych w Europie; działał również w Polsce. Wielu podróżnych na wrzesień wykupiło w firmie wycieczki. Co w takiej sytuacji mogą zrobić? Odpowiedź poniżej.

Upadek dużej firmy turystycznej. Jest decyzja sądu w sprawie

Główna siedziba funkcjonującej od 1969 roku firmy znajduje się w Eindhoven, natomiast zagraniczne oddziały w siedmiu krajach, oprócz Polski: w Niemczech, Belgii, Francji, Danii, we Włoszech i na Węgrzech.

„Posiadamy w swojej ofercie już ponad 600 kempingów, co czyni nas liderem turystyki kempingowej na rynku nie tylko w Polsce, ale i całej Europie” – czytamy na stronie internetowej polskiego oddziału Vacansoleil.

Dwa dni temu firma wystąpiła do sądu z wnioskiem o odroczenie płatności. Ostatecznie sąd zdecydował w czwartek o upadłości touroperatora. Jak wynika z raportu rocznego firmy, w ubiegłym roku Vacansoleil poniósł stratę netto w wysokości 2,6 mln euro, rok wcześniej strata była jeszcze większa i wyniosła 5,8 mln euro.

Niepewna przyszłość firmy. Co mogą zrobić klienci, którzy wykupili wakacje?

Decyzja sądu może także wpłynąć na polski odział firmy, zarejestrowany w Lublinie. „Vacansoleil otrzymało od holenderskiego sądu decyzję o odroczeniu płatności. Oznacza to, że przyszłość naszej firmy jest obecnie niepewna” – czytamy na stronie internetowej Vacansoleil Polska.

Jak podają niderlandzkie media, za granicą znajduje się obecnie kilkuset klientów firmy. Co w takiej sytuacji mogą zrobić ci, którzy wykupili na wrzesień wycieczki w Vacansoleil? Do końca tego sezonu firmie pozostało 9 przyjazdów.

- Część z nich może zostać zrealizowana, ponieważ są opłacone. W przypadku tych, których zrealizować nie możemy, kontaktujemy się z klientami. Wszystkie pobyty klientów, których decyzja o upadłości firmy zastała w trakcie pobytu, zostały zrealizowane. Z wszystkimi klientami mieliśmy kontakt – powiedziała w rozmowie z TVN24 Biznes Agata Pogroszewska, dyrektor Vacansoleil w Polsce.

- Klienci, których pobytu nie możemy zrealizować, są instruowani, aby kierować swoje roszczenia do syndyka – dodała.

Na stronie touroperatora widnieje informacja, że firma zatrudnia 210 pracowników biurowych i ponad 1250 osób na kempingach.

Wymarzone wakacje zamieniły się w koszmar. Horror Polaków na Rodos

Najlepsze campingi w warmińsko-mazurskim. Tu warto przyjechać na wakacje! [LISTA]