W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym lekarze mogą wreszcie korzystać ze zmodernizowanego rezonansu magnetycznego. Jego unowocześnienie kosztowało ok. 5 mln zł. Pieniądze na ten cel (4,5 mln zł) Uniwersytet otrzymał z Ministerstwa Edukacji i Nauki. - Uruchomiliśmy urządzenie, które będzie służyć szpitalowi, pacjentom i będzie służyć również do wykonywania badań naukowych. Rezonans dodatkowo został wyposażony w kilka modułów, które zwiększają jego możliwości. W całym kraju są tylko 3 takie urządzenia - podkreśla prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.
Modernizacja rezonansu magnetycznego była konieczna ze względu na jego stan. Kiedy 11 lat temu został uruchomiony, był sprzętem bardzo nowoczesnym, ale z biegiem lat rozwiązania techniczne w nim zastosowane stały się przestarzałe. Urządzenie było też intensywnie eksploatowane.
- Nasz rezonans magnetyczny ma już 11 lat. Kiedy go uruchamialiśmy, był sprzętem bardzo nowoczesnym, ale w elektronice postęp jest tak wielki, że rozwiązania techniczne w nim zastosowane są obecnie już przestarzałe. Na dodatek był on intensywnie eksploatowany. Szacuje się, że przez 11 lat korzystało z niego ok. 160 tys. pacjentów, więc był już mocno zużyty i zaczął się psuć. W 2018 r. miał potężną awarię, która unieruchomiła go na pewien czas i której usunięcie kosztowało nas ponad 300 tys. zł – wyjaśnia Radosław Borysiuk, dyrektor szpitala.
Polecany artykuł:
Modernizacja rezonansu magnetycznego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym - co ulepszono?
W zmodernizowanym rezonansie wszystkie istotne podzespoły z wyjątkiem magnesów, który im starszy, tym lepszy, są nowe. Poprawiła się jakość obrazu. Urządzenie dzięki postępowi techniki jest o 30% szybsze i umożliwia śledzenie operacji w czasie rzeczywistym. Stało się to możliwe na skutek powiększenia pomieszczeń pracowni rezonansu. Nowością jest też specjalne łóżko, którym można pojechać po pacjenta aż na oddział, przeprowadzić na nim operację i wjechać do wnętrza rezonansu.
- Poprzednio rezonans miał wózek, na którym trzeba było ułożyć pacjenta i który wjeżdżał z nim do jego środka. Pacjent, aby trafić na prześwietlenie, był więc przekładany 3 razy. Teraz rezonans ma specjalne łóżko, którym można pojechać po pacjenta aż na oddział, przeprowadzić na nim operację i wjechać do wnętrza rezonansu. To wielkie usprawnienie dla personelu i wygoda dla pacjenta - zapewnia dyrektor.
Nowoczesny sprzęt pozwoli na utworzenie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie specjalistycznego ośrodka zajmującego się chorobami ośrodkowego układu nerwowego - jedynego w Polsce.
Na podst. informacji prasowej UWM w Olsztynie