Prognoza pogody na nowy tydzień marca
W poniedziałek, jak zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. W południowej i wschodniej części kraju miejscami będzie padał deszcz. Na południowym wschodzie, głównie na Lubelszczyźnie i w województwie świętokrzyskim, lokalnie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 3-5 st. C na północnym wschodzie, około 8 st. C w centrum, do 14-16 st. C na południu kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem i na obszarach występowania burz okresami dość silny i porywisty, północno-wschodni i wschodni, na południowym wschodzie przeważnie z kierunków południowych.
Instytut prognozuje, że zachmurzenie we wtorek ma być duże i całkowite. Możliwe są przejaśnienia na krańcach północno-zachodnich. Miejscami opady deszczu, na północy deszczu ze śniegiem i śniegu. Na Podkarpaciu możliwe burze. Temperatura maksymalna na północy oraz na terenach podgórskich od 1 do 4 st. C, w centrum około 5 st. C, najcieplej na Podkarpaciu do 11 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, z kierunków północnych.
– W środę nadal zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, ale na wschodzie już z okresowymi rozpogodzeniami – podał IMGW. Na południu kraju miejscami spadnie deszcz, na Warmii, Pomorzu i w rejonach podgórskich początkowo deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 6 do 9 st. C, chłodniej w górach, a także na Suwalszczyźnie i Podlasiu - od 3 do 5 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni.
W czwartek i piątek ma być pogodnie, nieco więcej chmur na południu i zachodzie Polski, ale bez opadów. – Temperatura maksymalna od 5 st. C na wschodzie, około 7 st. C w centrum, do 11 st. C na zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni – poinformował IMGW.
W weekend będzie nieco więcej chmur, ale opady tylko w niedzielę w południowo-wschodniej części kraju. Temperatura maksymalna od 10 do 14 st. C, chłodniej na Wybrzeżu i wschodzie kraju od 5 do 9 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków wschodnich i południowych.
Czy przysłowia pogodowe naszych babć nadal się sprawdzają? Przyjrzał się im ekspert IMGW