Uczniów czekają ogromne zmiany od 4 września. Na liście lektur pojawią się gry komputerowe!

i

Autor: Unsplash Uczniów czekają ogromne zmiany od 4 września. Na liście lektur pojawią się gry komputerowe!

Edukacja

Uczniów czekają ogromne zmiany. Na liście lektur szkolnych pojawią się gry komputerowe!

2023-06-08 18:33

Nowy rok szkolny 2023/24 zapowiada się niezwykle ciekawie. A wszystko za sprawą wprowadzenia kilku ważnych zmian w podstawie programowej. Jedna z nich szczególnie może zainteresować uczniów. Chodzi o uzupełnienie wykazu lektur z języka polskiego o gry komputerowe. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule poniżej.

Zmiany w podstawie programowej języka polskiego. Wykaz lektur uzupełniony o gry komputerowe

Ministerstwo Edukacji i Nauki przyszykowało na rok szkolny 2023/24 sporo zmian. Ta, która może szczególnie ucieszyć uczniów, dotyczy języka polskiego. Zmiana polega bowiem na uzupełnieniu wykazów lektur o gry o walorach edukacyjnych. Będzie to: "This War of Mine" (11BitStudios) oraz "Gra Szyfrów" (Instytut Pamięci Narodowej). Znajdą się one w podstawie programowej dla liceum ogólnokształcącego i technikum.

– Gry wideo stanowią jeden z kluczowych elementów współczesnej kultury. Cyfrowe opowieści angażują dziesiątki milionów odbiorców, dając podstawy do przeżywania pasjonujących opowieści, rozwijają umiejętności psychomotoryczne, są przestrzenią budowania międzyludzkich relacji i źródłem artystycznej ekspresji. Przykładem takich gier są: "This War of Mine" oraz "Gra Szyfrów", które z uwagi na konteksty pedagogiczne i społeczne, zostały dodane do podstawy programowej języka polskiego – możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

"This War of Mine"

"This War of Mine" to gra wideo opowiadająca o losach cywilów usiłujących przetrwać w mieście ogarniętym przez konflikt zbrojny. Cechuje ją niezwykły realizm w oddaniu ponurej rzeczywistości towarzyszącej wojnom i bezkompromisowe ukazanie wyniszczającej moralnie i fizycznie walki o życie. Jednocześnie interaktywność będąca domeną gier wideo pozwala spojrzeć na trudną tematykę z perspektywy uczestnika zdarzeń. This War of Mine przygotowano z dbałością o detale. Gra powstała w oparciu o analizę szeregu konfliktów zbrojnych z ostatnich kilkudziesięciu lat. Wydarzenia takie jak Powstanie Warszawskie, Szturm Groznego, czy wojna w Syrii były analizowane szczególnie pod kątem losów ludności cywilnej. W procesie tworzenia gry uwzględniono także badania ukazujące wpływ traumatycznych przeżyć na psychikę dorosłych i dzieci. Z kolei relacje naocznych świadków oblężenia Sarajewa posłużyły twórcom za główną inspirację.

"Gra szyfrów"

"Gra szyfrów" to projekt gamingowy przygotowany jako gra FPP (first person perspective), składająca się z trzech misji. Opisują one przebieg wojny polsko‑bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Każdy z nas może złamać bolszewickie szyfry i zniszczyć sowiecki pociąg pancerny. Dziesiątki młodych osób wciela się w autentyczne postacie żołnierzy wojny polsko‑bolszewickiej z 1920 roku, uruchamia skomplikowane urządzenia komunikacyjne sprzed 100 lat i ratuje Europę przed komunistycznym zniewoleniem.

Obie gry są dostępne bezpłatnie m.in. za pośrednictwem prowadzonej przez Ministra Edukacji i Nauki Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej www.zpe.gov.pl.

Co jeszcze zmieni się od 4 września w szkołach?

To jednak nie wszystkie zmiany, jakie czekają uczniów od 4 września. Podstawy przedsiębiorczości zostaną zastąpione przez przedmiot o nazwie biznes i zarządzanie. Po wielu latach do szkół powróci język łaciński, który będzie można wybrać jako zastępstwo dla drugiego języka obcego nowożytnego. Poza tym wprowadzone zostaną zmiany w zakresie podstawy programowej przedmiotu technika.

Hity z kartkówek i sprawdzianów. Tak uczniowie walczą o oceny na koniec roku szkolnego

Wpadki w szkołach, sztuczki na ściąganie - Ewelina pyta i nie błądzi #1