Tu żyje się najtaniej. Zobacz ranking TOP 20 miast powiatowych

2020-09-17 11:05 agada

Gdzie żyje się najtaniej a gdzie najdrożej? Związek Miast Polskich udostępnił najnowszy raport dotyczący wydatków przeciętnej rodziny na usługi komunalne w poszczególnych miastach powiatowych. O szczegółach przeczytasz na ESKA Olsztyn.

Spis treści

  1. Gdzie żyje się najtaniej a gdzie najdrożej? Ranking miast powiatowych 2020
  2. Najtańsze miasta powiatowe w Polsce
  3. Najdroższe miasta powiatowe w Polsce
  4. Na co wydajemy najwięcej?

Gdzie żyje się najtaniej a gdzie najdrożej? Ranking miast powiatowych 2020

Związek Miast Polskich opublikował najnowszy ranking miast powiatowych (stworzony przez Firmę Curulis - Doradztwo Samorządowe), w których mieszkańcy odczuwają najmniejsze koszty życia, a w których jest ono najdroższe. Zestawienie zostało opracowane na podstawie rocznych kosztów komunalnych, jakie obciążają statystyczną rodzinę w pięciu obszarach takich jak:

  • zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków
  • odbiór odpadów komunalnych
  • podatek od nieruchomości
  • komunikacja publiczna
  • strefy płatnego parkowania

Najtańsze miasta powiatowe w Polsce

Według rankingu 2020 zwycięzcą i jednocześnie najtańszym miastem powiatowym do życia został Zambrów z województwa podlaskiego. Roczne wydatki na usługi komunalne wynoszą tam około 1.611 złotych. Z kolei Kozienice (woj. mazowieckie), które dwa lata z rzędu zajmowały pierwsze miejsce w rankingu, tym razem uplasowały się na miejscu drugim, z rocznymi kosztami 1.734 złotych. Pełną listę TOP 20 najtańszych miast powiatowych w roku 2020 znajdziesz w galerii poniżej:

Najdroższe miasta powiatowe w Polsce

Najdroższym miastem powiatowym w Polsce w roku 2020 zostało Choszczno. Roczne wydatki na usługi komunalne wynoszą tam 4 926,04 zł. Niewiele niższe wydatki mają mieszkańcy Zabrza, którzy wydają około 4 824,54 zł na usługi komunalne. Podobnie jest w Mysłowicach, Kamieniu Pomorskim, Strzelcach Krajeńskich czy Chorzowie.

Czytaj też: Olbrzymia inwestycja Lewandowskiego na Mazurach. Zobacz, jak będzie wyglądać!

Jeżeli chodzi o województwa, status najdroższego pozostaje przypisany już po raz kolejny województwu śląskiemu. Na drugim miejscu plasuje się województwo lubuskie, natomiast jako najtańsze ponownie figuruje województwo podlaskie.

Na co wydajemy najwięcej?

Według raportu, przeciętna 4-osobowa rodzina mieszkająca w mieście powiatowym w 2020 roku najwięcej wyda na wodę i ścieki (43,21%), następnie na odbiór odpadów komunalnych (26,87%) oraz komunikację publiczną (26,62%). Opłata parkingowa i podatek od nieruchomości stanowią jedynie niewielki odsetek wszystkich kosztów.

- Roczne koszty w związku z dostawą wody i odbiorem ścieków wynoszą średnio 1.479 zł, natomiast za odbiór odpadów komunalnych rodzina poniesie w 2020 r. wydatek rzędu 920zł. Kolejny rok z rzędu można zauważyć wyraźny wzrost opłat za odbiór odpadów komunalnych. W 2019 r. w stosunku do roku poprzedniego nastąpił wzrost opłat o 30,69% (+152 zł), natomiast w 2020 r. w stosunku do 2019 r. opłaty wzrosły aż o 41,76% (+271 zł). Wyraźna tendencja zwyżkowa na przestrzeni lat występuje także w przypadku cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Rok do roku możemy mówić kolejno o 3%,a następnie 3,3% wzroście opłat. W pozostałych przypadkach, wzrost opłat ma charakter marginalny - czytamy w opracowaniu rankingu.

Pełną treść raportu Związku Miast Polskich możesz zobaczyć >>TUTAJ<<

ESKA XD #001

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.