Od trzech miesięcy w Polsce obowiązują przepisy mające zwiększyć bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Zgodnie z nimi każdy pieszy wchodzący na pasy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem jest tramwaj, przed którym pieszy pierwszeństwo ma tylko wtedy, gdy znajdzie się już na przejściu dla pieszych.
Znowelizowane przepisy nie zwolniły jednak pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
CZYTAJ TEŻ: Aleja Sław Olsztyńskiego Sportu jest już dostępna. Kto został upamiętniony? [ZDJĘCIA]
Istotną zmianą w obowiązujących od 1 czerwca przepisach jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.
Kierowcy pojazdów z kolei są obwiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Ich obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na przejście. Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu.
Nowe przepisy na przejściach dla pieszych. Czy na drogach Warmii i Mazur jest bezpieczniej?
Od wejścia przepisów w życie minął kwartał. Czy na warmińsko-mazurskich drogach jest bezpieczniej? Opublikowane przez policję statystyki mówią same za siebie. - Już po tak krótkim czasie widać pozytywny trend: w tych miejscach, gdzie krzyżują się drogi kierowców i niechronionych uczestników ruchu drogowego jest bezpieczniej - informują policjanci.
Ze wstępnych danych wynika, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy (01.06.2021 r. – 31.08.2021 r.) obowiązywania nowych przepisów na warmińsko- mazurskich drogach doszło do 12 wypadków na przejściu dla pieszych, 13 osób zostało rannych, nikt nie zginął. W analogicznym okresie ubiegłego roku na przejściach dla pieszych w naszym regionie doszło do 21 wypadków, 1 osoba zginęła, a 23 poniosły obrażenia.
Źródło: KWP Olsztyn