Pałac w Sztynorcie to perła wczesnego baroku. Przez lata popadał w ruinę
Pałac Lehndorffów w Sztynorcie w gminie Węgorzewo ma bogatą historię. Leży przy szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Przez ponad 300 lat należał do najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych wczesnego baroku w regionie. W 1945 r. obiekt został siedzibą sowieckiego dowództwa, a następnie własnością tamtejszego PGR-u. W latach 90. ubiegłego wieku rozpoczął się proces jego niszczenia. Jednak pojawiła się nadzieja, że obiekt odzyska dawny blask. Od ponad 30 lat trwa walka o jego uratowanie. W 2009 r. pałac został przekazany Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, który rozpoczął rewitalizację obiektu. Dzięki działalności pasjonatów z Polski i Niemiec, udało się wyremontować dach i umocnić stropy. Wysuszono również piwnice podmywane przez wodę. Prowadzone były też prace konserwacyjne przy kaplicy grobowej Lehndorffów.
Od 2022 r. zespół polsko-niemieckich ekspertów sprawdza, czy pałac w Sztynorcie, znajdujący się w odludnym miejscu, ożywający tylko latem dzięki turystom, może mieć świetlaną przyszłość. Badacze, pod kierownictwem historyków Dietera Bingena i Roberta Traby, opracowali nową koncepcję, która może uratować zabytek. Przewiduje ona powstanie centrum dialogu europejskiego Academia Masuria. Najważniejszym punktem projektu miałaby być „Galeria Lehndorffów”, czyli muzeum Sztynortu.
Remont jest kosztowny, oszacowano go na 30 mln euro, czyli około 134 mln zł. Jednak prace posuwają się do przodu.
Na jakim etapie jest remont pałacu?
Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że prace remontowe trwają. Na jakim są etapie?
- Obecnie w w pałacu kontynuowane są prace ciesielskie przy barokowej więźbie, w spichlerzu i oficynie trwają prace wykończeniowe i adaptacyjne a w parku trwa usuwanie wywrotów – czytamy w mediach społecznościowych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony zabytków w Olsztynie.
Poinformowano także, jakie jeszcze prace zaplanowano na ten rok.
- W tym roku z niemieckich funduszy mają zostać odtworzone stropy nad czterema pomieszczeniami, powinny się też rozpocząć prace przy elewacji finansowane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, na które gmina Węgorzewo zarezerwowała ponad 1,3 mln zł – wyjaśniono.
W poniższej galerii można zobaczyć widok na barokowy kanał, będący przedłużeniem głównej osi kompozycyjnej założenia pałacowo-parkowego, tylną elewację pałacu i blendę oficyny przedstawiającą klasycystyczne okno.