To zezłościło niewidomego youtubera w Olsztynie. Zwrócił się do władz miasta [NAGRANIE]

i

Autor: TikTok: youtuberxd

Bezpieczeństwo

To zezłościło niewidomego youtubera w Olsztynie. Zwrócił się do władz miasta [NAGRANIE]

2023-08-17 13:15

Niewidomy youtuber Karol Kowalski niedawno odwiedził Olsztyn. Wizyty nie będzie wspominał miło, bo w trakcie pobytu doznał przykrego incydentu, który tak go rozzłościł, że w opublikowanym na TikToku nagraniu zwraca się do władz miasta. O co chodzi i co nie spodobało się youtuberowi? Odpowiedź w tym artykule.

Niewidomy youtuber zmierza Polskę. Incydent w Olsztynie go rozzłościł

Niewidomy Karol Kowalski znany jako „Youtuber XD” zwiedza Polskę, bo jak sam twierdzi, podróżowanie to jedna z jego wielu pasji. Youtuber niedawno z Rynu przyjechał do Olsztyna, ale pobytu prawdopodobnie nie będzie miło wspominał. Wszystko przez pewien incydent, do którego doszło na jednej z ulic miasta. W opublikowanym na TikToku nagraniu mężczyzna zwraca uwagę na problem, który dotyczy wielu polskich miast. Chodzi o przewrócone hulajnogi elektryczne.

- Zobaczcie, mordy, bym zęby wybił. Hulajnoga. Zostawiają k***a te hulajnogi gdzie popadnie. Zawadziłem i bym się przewrócił, bo idę sam przez Olsztyn – powiedział Youtuber XD.

Zwrócił się również do władz miasta z apelem, aby coś z tym problemem zrobili.

– Zróbcie coś z tymi hulajnogami, bo to jest bardzo niebezpieczna dla osób niewidomych rzecz. Toć to można zęby pogubić – dodał.

W Olsztynie są specjalne strefy do parkowania hulajnóg

W 2021 r. w stolicy Warmii i Mazur wyznaczono specjalne strefy mające na celu uporządkowanie parkowania hulajnóg w mieście. Stanowiska, w których można zaparkować, zostały wymalowane w obrębie przystanków tramwajowych, gdzie obserwowano pozostawione hulajnogi. Jednym z powodów wyznaczenia stref jest fakt, że pozostawione przez użytkowników jednoślady utrudniają pasażerom wsiadanie i wysiadanie z pojazdów komunikacji miejskiej.

Jakie kary grożą za pozostawienie hulajnogi w miejscu niedozwolonym?

Jednak nie wszyscy użytkownicy hulajnóg korzystają ze stref do parkowania i stosują się do obowiązujących przepisów. Zgodnie z kodeksem drogowym: „dopuszcza się postój roweru, hulajnogi elektrycznej lub UTO na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca — jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych musi być taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m”.

Straż miejska może namierzyć osobę, która porzuciła jednoślad w miejscu niedozwolonym. Dotarcie do ostatniej osoby wypożyczającej hulajnogę nie jest trudne, bo użytkownicy logują się w systemie. Za pozostawienie jednośladu w miejscu niedozwolonym grozi mandat do 500 zł. Odholowanie pojazdu nieprawidłowo zaparkowanego również wykonywane jest na koszt właściciela.

W Olsztynie hulajnogi elektryczne udostępniają dwaj operatorzy: Lime i Bolt. Obie firmy wprowadziły specjalne algorytmy dotyczące parkowania. Bolt wymaga zrobienia zdjęcia pozostawionej hulajnodze. Jeśli zostanie wykryta nieprawidłowość, to w telefonie wyskakuje powiadomienie. Wprowadzono także karę w wysokości 200 zł za parkowanie w strefie zakazu.

Podobne działania podjęła firma Lime. Aplikacja również wymaga wykonania fotografii hulajnogi po zaparkowaniu. W regulaminie zaznaczono, że pojazd należy zostawić na równym podłożu, żeby hulajnoga nie przewróciła się. Jednak rzeczywistość pokazuje, że te rozwiązania nie zawsze przynoszą oczekiwany rezultat.

Olsztyn. Pijany pędził hulajnogą. To musiało się tak skończyć

Żołnierska i Wyszyńskiego. Otwarcie ważnego skrzyżowania w centrum Olsztyna