To nieformalny „hymn” protestujących rolników. Wykonawca to znany artysta z Morąga

i

Autor: East News: Artur Szczepanski/REPORTER, Monika Smolik

Muzyka

To nieformalny "hymn" protestujących rolników. Wykonawcą jest znany artysta

2024-02-21 12:17

Od wtorku (20 lutego) w całej Polsce trwają protesty rolników, którzy sprzeciwiają się m.in. polityce rolnej Unii Europejskiej oraz napływu zboża z Ukrainy. W trakcie strajków protestujący puszczają znane piosenki. Jedna z nich stała się nieformalnym hymnem rolników. O jaki utwór chodzi i kto za nim stoi? Odpowiedź w poniższym artykule.

Protesty rolników w Polsce. Dlaczego strajkują?

Od wtorku w całej Polsce trwają protesty rolników, którzy domagają się zmiany polityki unijnej. Sprzeciwiają się wprowadzeniu kolejnych ograniczeń produkcyjnych, reformie Wspólnej Polityki Rolnej i przepisom skrajnie ekologicznym. Domagają się również zmiany strategii Zielonego Ładu, która prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej w Europie poprzez nakładanie dodatkowych wymagań środowiskowych. W związku z sytuacją trwającej wojny na Ukrainie zwiększają się również bardzo koszty produkcji. Strajki mają również wywrzeć presję na Komisji Europejskiej w sprawie niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do Unii Europejskiej.

Akcje protestacyjne odbywają się w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Olsztynie, Częstochowie, Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie. Protestujący początkowo planowali zablokować także centra dystrybucyjne Biedronki. Zamierzali to zrobić m.in. w Stawigudzie, ale wójt gminy Michał Kontraktowicz nie wydał pozwolenia. Rolnicy odwołali się od decyzji włodarza, ale Sąd Okręgowy w Olsztynie podtrzymał ją. Ostatecznie rolnicy akcję odłożyli w czasie, bo właściciele centrów dystrybucyjnych zapowiedzieli pozwy. Szacuje się, że straty Jeronimo Martins mogłyby wynieść aż 125 mln zł.

Nieformalny "hymn" protestujących rolników. Wykonawcą jest znany raper

W trakcie strajków puszczane są znane piosenki. Rolnicy do relacji publikowanych w internecie bardzo często dołączają utwór pochodzącego z Morąga rapera Szpaku i producenta Deemz. Kawałek „Plaster” stał się nieformalnym hymnem strajkujących. W jego tekście padają następujące słowa: „Jeszcze wszystko będzie dobrze, wiem jak jest. Ta piosenka jest jak plaster, gdy ci źle. Będą chcieli ludzie smutni Twoich łez. Ty nie pozwól temu światu zepsuć cię”.

Mateusz „Szpaku” Szpakowski to znany raper, który miał okazję współpracować z wieloma znanymi artystami, m.in. z Paluchem, Słoniem, Taco Hemingwayem czy Sokołem. Miał też stworzyć projekt z Roksaną Węgiel, ale jej wytwórnia zablokowała taką możliwość ze względu na aferę, jaka wybuchła wokół rapera. Został on skazany przez Sąd Rejonowy w Ostródzie VII Zamiejscowy Wydział Karny w Morągu za naruszenie miru domowego i spowodowanie naruszenia ciała mężczyzny.

Protest rolników w Olsztynie. Setki ciągników zablokowały centrum miasta

„Zielony Ład=Głód”, „Mleko nie jest z Biedronki”. Te hasła pojawiły się na proteście rolników w Olsztynie