Boże Narodzenie

To najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w warmińsko-mazurskim. Był organizowany już w XIV wieku

2024-12-04 12:21

Wiele osób nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez świątecznych wydarzeń organizowanych przez miasta. Bez wątpienia do najbardziej wyczekiwanych należą jarmarki bożonarodzeniowe. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że najstarszy z nich organizowany jest od XIV wieku w miejscowości na Mazurach. O którym mowa? Odpowiedź w artykule poniżej.

To najstarszy jarmark bożonarodzeniowy na Warmii i Mazurach. Początki sięgają XIV wieku

Bez nich często nie wyobrażamy sobie udanych przygotowań do świąt. Jarmarki i kiermasze bożonarodzeniowe są stałym elementem na mapie grudniowych wydarzeń na Warmii i Mazurach. Według historyków pierwsze wzmianki o jarmarkach świątecznych organizowanych na terenie Warmii i Mazur pochodzą z XIV wieku, z czasów świetności państwa krzyżackiego.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że najstarszym znanym jarmarkiem na obecnych terenach Warmii i Mazur jest ten w Ostródzie, którego początki sięgają połowy XIV wieku, a dokładnie około 1356 r. Jednak dalsze dzieje naszego regionu sprawiły, że z biegiem czasu jarmarki w Ostródzie przestano organizować.

Od 2019 r. ostródzianie ponownie mieli okazje bawić się na takim wydarzeniu świątecznym. Od tego czasu nie brakowało wspólnych posiłków podczas miejskich wigilii, wystawców oraz wydarzeń kulturalnych. W 2024 r. w Ostródzie odbędzie się Wigilia Trzech Samorządów, miasto zrezygnowało z tradycyjnego jarmarku, w związku z tym nie będzie świątecznych stoisk, bo wystawcy w poprzednich latach nie byli zadowoleni z efektów sprzedaży.

Od Ostródy po Gołdap. Na Warmii i Mazurach organizowane są liczne jarmarki

Choć Ostróda może poszczycić się najstarszym świątecznym wydarzeniem, z czasem do tej inicjatywy dołączały inne miasta. Nieco późniejsze są wzmianki o jarmarkach w Ornecie, tam pierwsze tego typu wydarzenie datuje się na rok 1359, a także w Elblągu, gdzie jarmark odbył się w 1381 r.

Jarmarki były dla ówczesnych władz okazją do zjednania sobie poddanych oraz wzmocnienia handlu. Dlatego też z biegiem czasu zaczynały je organizować kolejne miasta: Lidzbark Warmiński – 1400 r., Lubawa – 1412 r. oraz Olsztyn – 1452 r. O potrzebie i powodzeniu tych przedsięwzięć może świadczyć również fakt, że kontynuowano je także w okresie osłabienia państwa krzyżackiego, kiedy znaczna część jego terenów została przyłączona do Polski jako Prusy Królewskie.

Od tamtej pory jarmarki bożonarodzeniowe są organizowane niemal w każdej gminie Warmii i Mazur, od Ostródy, poprzez Dywity, a na Gołdapi kończąc. Największą tego typu imprezą jest ta organizowana w Olsztynie. Miasto to jako stolica województwa, od ponad 100 lat pozostaje najważniejszym ośrodkiem regionu jest też gospodarzem największego jarmarku. Od lat olsztyńska impreza gości dziesiątki wystawców i staje się miejscem świątecznych zakupów dla tysięcy mieszkańców i turystów. W tym roku również jej nie zabraknie. Jarmark odbędzie się w dniach 12-15 grudnia na starówce. Program wydarzenia można sprawdzić tutaj.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Odpalamy święta w Olsztynie
Tradycje bożonarodzeniowe na Warmii i Mazurach. Znasz je wszystkie? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
Warmińska pasterka odbywała się o północy tylko w miastach. Na wsi ludzie przychodzili na pasterkę o godzinie: