Zdjęcia

To najpopularniejsze miejsce na spacery w Olsztynie. Zobacz Las Miejski w jesiennych barwach [ZDJĘCIA]

2024-10-21 10:21

Olsztyński Las Miejski cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników rekreacji na świeżym powietrzu. Nic dziwnego, bo nie dość, że jest sporo ścieżek pieszo-rowerowych, na których można poznać miasto z innej perspektywy, to jeszcze można zachwycić się pięknymi krajobrazami. Zobaczcie, jak las prezentuje się w jesiennych barwach.

To najpopularniejsze miejsce wypoczynku. Olsztynianie uwielbiają Las Miejski

Las Miejski w Olsztynie to obszar liczący 1415,87 hektara. Znajduje się on w granicach administracyjnych miasta. Kompleks główny obejmuje aż 1100 hektarów, dlatego nic dziwnego, że olsztynianie, a także przyjezdni chętnie odwiedzają to miejsce i eksplorują każdy zakamarek lasu. Co nie dziwi, główną funkcją lasu jest rekreacja i wypoczynek, bo znaleźć tu można aż dwa rezerwaty przyrody: Mszar i Redykajny. Kompleks jest również użytkowany gospodarczo, a na jego terenie znajduje się nawet stanowisko archeologiczne – Osada Sundythen (Sądyty).

Przez las przebiegają cztery szlaki turystyczne PTTK: czerwony, żółty, czarny oraz niebieski. Wytyczono także wygodne drogi rowerowe oraz trzy tory saneczkowe. W różnych miejscach zbudowane są altany, ławki i parkingi leśne oraz tablice edukacyjne, uzupełniające ścieżki przyrodnicze, z których mieszkańcy chętnie korzystają.

Las Miejski ma bogatą faunę i florę

Na terenie Lasu Miejskiego znajduje się wiele małych, okresowych zbiorników wodnych, częściowo zmeliorowanych. Przez las przepływają rzeki Łyna i Wadąg. Kompleks jest także bogaty w siedliska borów świeżych i lasów mieszanych z fragmentami typowo wykształconych borów mieszanych, buczyn, olsów a także łęgów. Najliczniejszym gatunkiem jest sosna, która zajmuje ponad 80 proc. powierzchni leśnej. Mniej liczny jest świerk, brzoza i dąb. Występują także olsza, buk i modrzew. W drzewostanie przeważają sosny w wieku ponad 140 lat, średni wiek drzew wynosi 88 lat.

Jeśli chodzi o faunę, to występują tam gatunki chronione, takie jak: ropucha szara, ropucha zielona, kumak nizinny, rzekotka drzewna. Liczne są płazy zasiedlające śródleśne zbiorniki wodne, występują także: jaszczurka zwinka i jaszczurka żyworodna, padalec i zaskroniec zwyczajny.

W XVII wieku, w celu ochrony zasobów leśnych, powołano straż leśną. Na początku XX wieku wybudowano Stadion Leśny, sanatorium przeciwgruźlicze, restaurację i kawiarnię. W połowie minionego wieku Las Miejski uzyskał prawa przedsiębiorstwa komunalnego, administrowanego przez burmistrza miasta. Po II wojnie światowej utworzono Nadleśnictwo Miejskie.

W naszej galerii możecie zobaczyć, jak kompleks prezentuje się w jesiennych barwach.

Muzeum Przyrody w Olsztynie. Poznajcie faunę oraz florę Warmii i Mazur

To miejsce znajduje się w Olsztynie czy nie? Prawda-fałsz. W tym quizie nietrudno o pomyłkę!

Pytanie 1 z 15
Źródełko, które znajduje się w pobliżu Mostu Justusa w lesie miejskim nosi nazwę Źródełko Zaręczynowe.