Wiadomości

To najpiękniejsza wieś na Warmii i Mazurach? Poznaliśmy wyniki konkursu „Czysta i piękna zagroda, estetyczna wieś”

2023-10-06 13:38

W środę (4 października) w olsztyńskim urzędzie wojewódzkim odbył się finał konkursu „Czysta i piękna zagroda, estetyczna wieś”. Była to już 27. edycja. Celem konkursu jest poprawa stanu ekologicznego i estetycznego wsi z terenu gmin należących do Związku Gmin Warmińsko- Mazurskich. Która miejscowość okazała się bezkonkurencyjna? Szczegóły poniżej.

„Czysta i piękna zagroda, estetyczna wieś” 2023. Ta wieś jest najpiękniejsza w regionie?

W środę poznaliśmy wyniki konkursu „Czysta i piękna zagroda, estetyczna wieś”, który ma na celu promowanie ekologicznego i estetycznego wizerunku wsi na Warmii i Mazurach. Każda gmina mogła zgłosić dwie wsie. W 27. edycji konkursu bezkonkurencyjna okazała się miejscowość Podławki w gminie Barciany w powiecie kętrzyńskim. Mieszkańcy wygrali nagrodę pieniężną.

- Wygrali 21 500,00 zł. Jestem z Was - Podławki baaaaardzo dumna – napisała w mediach społecznościowych Marta Kamińska, wójt gminy Barciany (pisownia oryginalna).

Podławki doceniono za to, że mieszkańcy usunęli ze wspólnej przestrzeni nieekologiczne materiały, takie jak opony, a także posadzili kwiaty i krzewy.

Na drugim miejscu uplasował się Szymbark w gminie Iława, a na trzecim Rudziska w gminie Biskupiec. Łącznie wyróżniono 13 miejscowości, a do rozdysponowania była pula w wysokości 70 tys. zł.

Podławki – gdzie leży wieś?

Podławki leżą w gminie Barciany w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975-1998 należały do powiatu olsztyńskiego. Wieś istnieje już od wielu wieków. Lokowana była już w 1379 r. na obszarze 14 włók. Osadnicy otrzymali 10 lat wolnizny. We wsi było też pięć pruskich służb rycerskich. W roku 1913 właścicielem majątku ziemskiego w Podławkach był Julius von Mirbach z Sorkwit. Majątek ten wraz z trzema folwarkami miał powierzchnię 698 ha.

Po II wojnie światowej w miejscowości powstał PGR. Przed likwidacją PGR Zakład Rolny w Podławkch wchodził w skład Kombinatu PGR Garbno. W 1970 r. wieś zamieszkiwało 185 osób. W tym czasie funkcjonowała tam czteroklasowa szkoła podstawowa i dzieciniec (12 dzieci). Znajdowała się tam sala kinowa na 70 miejsc, gdzie docierało kino objazdowe z Kętrzyna. Obecnie mieszka tam około 190 osób.

Wakacje po polsku – Mazury

To najpiękniejsza wieś Warmii i Mazur? Poznaliśmy zwycięzców konkursu „Czysta i piękna zagroda, estetyczna wieś”