Kamienica Naujacka jest najpiękniejsza w Olsztynie. AI nie miało wątpliwości
Olsztyn, a zwłaszcza centrum oraz Stare Miasto, potrafią zachwycić wyjątkową architekturą. Chodzi nie tylko o monumentalny Zamek Kapituły Warmińskiej, ale także inne budowle. Na uwagę zasługują także urokliwe, kolorowe uliczki, które można podziwiać zarówno na starówce, jak i w centrum miasta. Wiele z nich zostało odnowionych, dzięki czemu stały się „perełkami” stolicy Warmii i Mazur. Zapytaliśmy sztuczną inteligencję, która z kamienic jest najpiękniejsza. AI nie miało wątpliwości i wskazało wyjątkowy obiekt.
- Jedną z najpiękniejszych kamienic w Olsztynie, moim zdaniem, jest Kamienica Naujacka, znajdująca się przy ul. Dąbrowszczaków. Została wybudowana na początku XX wieku i stanowi doskonały przykład secesyjnej architektury z pięknie zdobioną fasadą i charakterystycznymi wykuszami. Zachwyca misternymi detalami roślinnymi. Jej elegancja i dbałość o detale sprawiają, że wyróżnia się na tle innych budynków w centrum miasta. Obecnie mieści się tam Miejski Ośrodek Kultury, co dodatkowo nadaje jej kulturową rangę i życie. To nie tylko estetyczny, ale i symboliczny punkt na mapie Olsztyna – stwierdziła sztuczna inteligencja.
Z pewnością wielu olsztynian ma podobne zdanie, bo Kamienica Naujacka należy do najlepiej zachowanych elementów dawnej zabudowy mieszkalnej miasta.
Kamienica Naujacka ma także piękne wnętrza. Obecnie jest siedzibą MOK-u
Ta wyjątkowa secesyjna budowla zachwycająca bogactwem fasadowych zdobień i dekoracyjnych rozwiązań architektonicznych. Ale nie tylko. Wnętrza również są bogate.
- Kamienica pochodzi z końca XIX w., swój właściwy kształt zyskała jednak dopiero w 1907 r. Wówczas jej bryłę przeobrażono w pałacyk z wieżyczkami, balkonami na ryzalitach i witrażami w oknach, które częściowo w oryginalnej formie zachowały się do dzisiaj. Przetrwały też zabytkowe elementy wyposażenia, m.in. piec kaflowy czy kuchnia węglowa. Przebudowa obiektu została przeprowadzona na życzenie Otto Naujacka – olsztyńskiego przedsiębiorcy, który kupił kamienicę w 1896 r. Stąd też na fasadzie budynku pojawiła się inskrypcja z jego inicjałami – również zachowana do dzisiaj – czytamy na stronie turystycznej Visit Olsztyn.
Do II wojny światowej mieszkania w pałacyku wynajmowali zamożni lokatorzy. Następnie budynek przejęło SS, co prawdopodobnie uchroniło go przed zniszczeniem. Po 1945 r. mieściły się tam instytucje publiczne. W 2008 r. zakończyła się gruntowna rewitalizacja kamienicy, po której urządzono w niej siedzibę Miejskiego Ośrodka Kultury.
W budynku zachowało się wiele elementów dawnego wyposażenia, takich jak: kuchnia węglowa na II piętrze, kryształowa markiza na parterze, dwa zabytkowe witraże w dolnych kondygnacjach, witrażowe drzwi rozkładane czy oryginalna stolarka drzwiowa i okienna. Odwiedzający powinni też zwrócić uwagę na figurkę drewnianego smoka, stanowiącą ozdobę balustrady schodów na parterze, a także na mozaikowy napis „Salve” przed frontowymi drzwiami.
