Wiadomości

To najlepsze memy w gwarze warmińskiej. Są wyniki konkursu [GALERIA]

2024-11-27 14:40

Znamy wyniki konkursu na najlepszego mema w gwarze warmińskiej. Wyróżniono trzy nadesłane prace. Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie. W konkursie zgłoszono dwanaście prac, ale to internauci w głosowaniu zdecydowali, które z nich są najlepsze.

Są wyniki konkursu na najlepszego mema. Ta praca zwyciężyła

Poznaliśmy wyniki konkursu na najlepszego mema w gwarze warmińskiej. Nadesłano dwanaście prac, z których wyłoniono trzy najlepsze. Zwycięską pracą okazał się mem z kotem siedzącym przed komputerem z opisem: „A ty to na ziosce eszcze zidły trzymosz. A jo to na tylefónie, bo mi chibcy do internetu dochodzó”. Nagrodzono także autorów prac, które zajęły drugi i trzecie miejsce. Upominki zostały ufundowane przez władze powiatu olsztyńskiego.

Jest to kolejna odsłona tego konkursu. Prace mogli nadsyłać zarówno ci, którzy znają gwarę, jak i ci, którzy dopiero się jej uczą. Organizatorami są depozytariusze gwary warmińskiej, którzy od lat podejmują działania na rzecz przybliżania i ocalania tej gwary.

Dziś gwarę warmińską zna garstka osób, dawniej posługiwali się nią mieszkańcy południowej Warmii

Obecnie gwarę warmińską zna zaledwie garstka osób, ale dawniej, przed II wojną światową, posługiwali się nią mieszkańcy południowej Warmii, czyli okolic dzisiejszego Olsztyna. Gwara ta to część dialektu mazowieckiego języka polskiego. Powstała w wyniku wymieszania się różnych gwar polskich, którymi mówili osadnicy kolonizujący południową część Warmii w XIV w. Były to głównie wielkopolskie gwary chełmińsko-dobrzyńskie i sąsiednie gwary Mazowsza. W związku z tym, tradycyjnie uznawana była za część dialektu wielkopolskiego w odróżnieniu od sąsiedniej gwary mazurskiej.

Według oficjalnych danych niemieckich, w 1910 r. gwarą tą mówiło niemal 43 proc. ludności południowej Warmii. Kolejny cios zadało językowi Warmiaków... wcielenie regionu do Polski w 1945 r. Skutkowało ono emigracją rdzennych mieszkańców tych ziem do Niemiec i napływem ludności z różnych terenów przedwojennej Rzeczpospolitej. Ostateczny zanik gwary nastąpił w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, po kolejnych falach wyjazdów Warmiaków. Obecnie dawnej mowy używa zaledwie około 4 tys. rdzennych Warmiaków mieszkających w Polsce oraz za granicą, głównie w Niemczech.

Zwycięskie memy oraz resztę nadesłanych prac możecie zobaczyć w galerii.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
Muzeum Przyrody w Olsztynie. Poznajcie faunę oraz florę Warmii i Mazur

Czy trudno zrozumieć warmińską gwarę? Sprawdź, czy znasz znaczenie tych słów

Pytanie 1 z 6
Jak przywitamy się "po warnijsku"?