Najdłuższe molo w Polsce jest… w gminie Rybno
Wielu z nas uważa, że najdłuższe molo w Polsce leży w Sopocie. Nic dziwnego, obiekt jest słynny na całą Europę, a rocznie miasto odwiedzają tysiące turystów, aby zrobić sobie zdjęcie na tle Morza Bałtyckiego. Jednak najdłuższy pomost leży w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Rybno w powiecie działdowskim. To tam powstała ścieżka edukacyjna wokół jeziora w Rybnie, która ma aż 880 metrów (molo w Sopocie ma 511,5 metra).
Oficjalne otwarcie nastąpiło w październiku 2019 r. Deptak został odpowiednio zabezpieczony przed warunkami pogodowymi, zamontowano na nim tablice edukacyjne, ławki, kosze na śmieci i energooszczędne oświetlenie reagujące na ruch. Obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych gminy. Miejscowość odwiedzają nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także turyści z całego kraju.
Pomysł na ścieżkę edukacyjną wokół jeziora powstał już w latach 90. XX wieku
Choć molo powstało dopiero w 2019 r., to pomysł na jego utworzenie powstał już w latach 90. ubiegłego wieku, a dokładniej w 1994 r. Jego budowa miała służyć głównie poprawie stanu sanitarnego jeziora, a w dalszej kolejności uporządkowaniu terenu i poprawie walorów krajobrazowych. Według projektu, ścieżka miała przebiegać tylko po lądzie, a w skład inwestycji wchodziły także nasadzenia wierzby wiciowej od strony zabudowań, a niskich krzewów ozdobnych od strony jeziora.
Obecnie obiekt ma charakter edukacyjny, spacerowy, wypoczynkowy i widokowy, pokazujący walory przyrodnicze charakterystyczne dla tego terenu. Teraźniejszy kształt i forma pomostu przywróciły ład przestrzenny wokół jeziora oraz umożliwiły dostęp do akwenu szerszemu gronu użytkowników. Osoby niepełnosprawne także mogą swobodnie się po nim poruszać, bo wejścia oraz szerokość użytkowa wynosi 3 metry.
Na terenie wokół jeziora żyje wiele gatunków ptaków, co również udało się zaobserwować w trakcie realizacji inwestycji. Wśród gatunków lęgowych są m.in. pleszki, łozówki, grzywacze, bogatki, kwiczoły, kapturki, jaskółki dymówki, krzyżówki, łyski czy łabędzie nieme, a do do żerujących należą: czapla siwa, rybitwa czarna, dymówka, oknówka, śmieszka i jerzyk. Miejsce to jest także cenne dla lokalnych populacji nietoperzy. Wszystkie stwierdzone gatunki objęte są ścisłą ochroną gatunkową, są to: karlik większy, karlik malutki, nocek, borowiec wielki, mroczek późny.
Projekt dofinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w kwocie 1 051 249,23 zł. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1 299 998,80 zł.
To najdłuższe molo w Polsce! Nie leży w Sopocie, a na Warmii i Mazurach
Listen on Spreaker.