Ciekawostki

To najdłuższa ulica w Olsztynie. Przebiega aż przez trzy osiedla. Zaskakujące, ile ma kilometrów! [ZDJĘCIA]

2024-03-15 13:10

Informowaliśmy już, że najkrótszą ulicą w Olsztynie jest ul. Jana z Łajs, która znajduje się na Starym Mieście. Jednak nie każdy może zdawać sobie sprawę, która z arterii w mieście jest najdłuższa. To bardzo ruchliwa ulica, która przebiega aż przez trzy osiedla w mieście. O jakiej drodze mowa? Odpowiedź w poniższym artykule.

To najdłuższa ulica w Olsztynie. Nie zgadniesz, ile ma metrów!

W Olsztynie najkrótszą ulicą jest Jana z Łajs na starówce. Ma zaledwie 43 metry. A która jest najdłuższa? To bardzo ruchliwa ul. Bałtycka, która przebiega aż przez trzy osiedla: Nad Jeziorem Długim, Likusy i Gutkowo. Liczy dokładnie 6482 metry, czyli niemal 7 kilometrów. Biegnie od ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej aż do zachodnich granic administracyjnych miasta. Wchodzi w skład drogi wojewódzkiej nr 527 i prowadzi m.in. w kierunku Morąga czy Pasłęka. Swoją nazwę zawdzięcza Morzu Bałtyckiemu, nad które można się dostać, wyjeżdżając z Olsztyna właśnie tą arterią.

Wielu mieszkańców może uznać jej położenie za atrakcyjne, bo rozpoczyna się tuż przy Jeziorze Długim, a dalej ciągnie się w pobliżu jeziora Ukiel. W jej okolicach znajdują się również inne akweny: Sukiel, Czarne, Tyrsko, Redykajy i Żbik. Przy ul. Bałtyckiej zlokalizowane są też szkoły: Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów, Szkoła Podstawowa Nr 19 im. Mikołaja Kopernika, Gimnazjum Nr 15 im. Marii Zientary-Malewskiej, Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych i Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika, a także kościoły, Ochotnicza Straż Pożarna oraz hotele.

Ulica Bałtycka w Olsztynie – historia

Ul. Bałtycka ma bardzo bogatą historię. Początkowo traktowana była jako przedłużenie ul. Miłakowskiej (prowadziła do miasta Miłakowo w powiecie ostródzkim). Odegrała ona istotną rolę w czasie bitwy pod Olsztynem, do której doszło 3 lutego 1807 r. Tamtędy szły główne siły wojsk Napoleona Bonaparte, a on sam obserwował pole bitwy pod Jonkowem z wieży kościoła w Gutkowie, znajdującego się przy obecnej ul. Bałtyckiej 135. W trakcie koncentracji wojsk przed bitwą trakt miłakowski zajmował VII Korpus Wielkiej Armii dowodzony przez marszałka Pierre'a Augereau.

Po 1933 r. zaczęto zagospodarowywać tereny pomiędzy Jeziorem Długim a drogą miłakowską. Rozpoczęła się budowa osiedla Nad Jeziorem Długim. Wtedy też nadano ulicy niemiecką nazwę Straße am Langsee, czyli ul. Nad Jeziorem Długim. W trakcie budowy zlikwidowano znajdujące się tam obozowisko Romów. Na początku 1939 r. w budynku nr 4 utworzono schronisko młodzieżowe prowadzone przez Hitlerjugend, w którym po 1948 r. funkcjonował Dom Harcerza, a obecnie jest tam liceum uniwersyteckie. Dopiero latem 1945 r. nazwę ulicy zmieniono na obecną, ale przez długi czas tereny wokół arterii miały charakter wiejski. Znajdowały się tam łąki, na których wypasano konie i krowy. Domy jednorodzinne powstawały w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Pod koniec lat 60. i 70. zbudowano tam kolejne szkoły oraz bloki mieszkalne. Do 1965 r. na rogu ul. Bałtyckiej i al. Przyjaciół kończyła się tam linia tramwajowa nr 1.

Obecnie droga ta jest zatłoczona, dochodzi tam też do wielu kolizji i wypadków, dlatego w 2015 r. powstał pomysł wybudowania ul. Nowobałtyckiej, która miała odciążyć osiedla Likusy i Gutkowo. Jednak plany spełzły na niczym. W 2023 r. pojawiła się nadzieja, że arteria w końcu powstanie. W budżecie miasta na rok 2024 zabezpieczono środki na przygotowanie dokumentacji, pozyskano także dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Hala Urania w Olsztynie w końcu otwarta. Tłumy przybyły na Galaktyczny Benefis

To najdłuższa ulica w Olsztynie. Przebiega aż przez trzy osiedla. Zaskakujące, ile ma metrów!