Nowe drogi krajowe w Polsce 2024. Gdzie w warmińsko-mazurskim wkrótce ruszą roboty?

i

Autor: Freepik: wirestock

Inwestycje

Nowe drogi krajowe w Polsce 2024. Gdzie w warmińsko-mazurskim wkrótce ruszą prace?

2024-03-20 12:21

W 2024 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje złożyć wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla 32 odcinków dróg krajowych o łącznej długości ponad 463 km. W województwie warmińsko-mazurskim również powstanie nowa droga. Gdzie? Odpowiedź w poniższym artykule.

Nowe drogi krajowe w Polsce. Powstaną 463 km dróg

Jak informuje GDDKiA, gdy inwestycja drogowa realizowana jest w systemie Projektuj i buduj, po odebraniu Koncepcji programowej (KP) lub Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami KP, ogłaszany jest przetarg na wyłonienie wykonawcy zarówno projektu, jak i budowy danej inwestycji. W ten sposób będzie realizowana większość przyszłych dróg. Wykonawca opracowuje potrzebną dokumentację, składa wniosek o wydanie decyzji ZRID, a po jej otrzymaniu rozpoczyna prace.

W przypadku inwestycji realizowanych w systemie tradycyjnym, GDDKiA najpierw wybiera w przetargu biuro projektowe, którego zadaniem jest opracowanie dokumentacji potrzebnej do złożenia wniosku o wydanie decyzji ZRID. Oprócz projektu budowlanego opracowywany jest również projekt wykonawczy, a po uzyskaniu decyzji ZRID w odrębnym przetargu wybierany jest wykonawca inwestycji, który zrealizuje ją w terenie.

W warmińsko-mazurskim powstanie kolejna obwodnica

GDDKiA zamierza złożyć wnioski dla 32 odcinków dróg o łącznej długości około 463 km. Inwestycje będą realizowane w dwunastu województwach, także w warmińsko-mazurskim. Będzie to jeden odcinek o długości około 3,2 km. Chodzi o DK65 - obwodnicę Gąsek.

Do końca roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza jeszcze uzyskać decyzje ZRID dla 40 odcinków dróg o długości około 496 km.

Decyzja określa granice terenu przewidzianego do przejęcia pod budowę drogi i umożliwia rozpoczęcie procedury odszkodowawczej za przejmowane na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości. Postępowanie administracyjne, mające na celu ustalenie wysokości odszkodowania, będzie prowadził właściwy dla danej inwestycji wojewoda. Powołani przez niego niezależni biegli - rzeczoznawcy majątkowi - oszacują wartość nieruchomości, co będzie podstawą do wydania decyzji odszkodowawczej. Ta zaś będzie podstawą dla GDDKiA do zapłaty odszkodowań za przejęte nieruchomości.

Droga pod Olsztynem dziurawa niczym sito. Mieszkanka osiedla: „Zwykłe wyjście na spacer to wyzwanie”

Nowe rondo coraz bliżej. Władze Olsztyna podpisały umowę na modernizację ważnego skrzyżowania