Olecko to najdalej wysunięte na wschód miasto woj. warmińsko-mazurskim
Olecko to małe miasto, malowniczo położone nad rzeką Legą oraz Jeziorem Oleckim Wielkim. Chociaż nie cieszy się tak dużą popularnością wśród turystów jak inne mazurskie miasta, ma naprawdę wiele do zaoferowania. Nie wszyscy z pewnością wiedzą, że jest najdalej wysuniętym na wschód miastem w województwie warmińsko-mazurskim. Znajduje się tu także największy w Polsce i jeden z największych w Europie placów rynkowych. Poza tym Olecko może pochwalić się niezwykle czystym powietrzem dzięki oddaleniu regionu od ośrodków wielkomiejskich oraz bliskiemu położeniu czterech puszcz.
Najciekawsze atrakcje Olecka. Co warto zobaczyć?
Oprócz urokliwego położenia i nieskażonej przyrody Olecko przyciąga również bogatą historią oraz ciekawą architekturą. Spacerując ulicami miasta, można natknąć się na wiele śladów przeszłości – od zabytkowego układu urbanistycznego po pojedyncze, unikatowe obiekty, które opowiadają historię regionu. Warto zobaczyć zwłaszcza te miejsca:
- Zabytkowy układ urbanistyczny miasta XVI–XIX w., w tym plac rynkowy wytyczony w XVI wieku – obecnie większą część rynku zajmuje malowniczy park miejski wraz z zabudową lat 1920-1930, w którego sercu wznosi się kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. We wschodniej części rynku znajdziemy też, ustawiony w 2018 roku, pomnik "Ławeczka Janusza Panasewicza", członka zespołu "Lady Pank" pochodzącego z Olecka;
- Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XIX wieku;
- Skocznia i drewniane molo wchodzące w jezioro z ok. 1930 roku;
- Zabytkowe budynki – chata mazurska z lat 20., drewniany młyn z 1895 r., kamienica wybudowana pod koniec XIX wieku, szereg domów mieszkalnych murowanych, których budowę datuje się na koniec XIX i początek XX w. (ul. Armii Krajowej, 11 Listopada, Grunwaldzka, Kolejowa, plac Wolności);
- Pomnik wojenny w Olecku – pochodzący z 1927 r. pomnik, poświęcony żołnierzom niemieckim poległym w czasie bitew mazurskich toczonych w okolicy Olecka w 1914 r. i 1915 r. Pomnik zbudowany z kamiennych bloków ma kształt monumentalnej półrotundy z arkadowymi otworami. Olecki monument, drugi pod względem wielkości w Prusach Wschodnich, wystawiony został z inicjatywy ówczesnego starosty dr Brunona Wachsmanna.
