To milowy krok dla Olsztyna. Podpisano umowę m.in. na budowę ul. Nowobałtyckiej

i

Autor: Facebook: Marcin Kuchciński - Marszałek Woj. Warmińsko-Mazurskiego

Inwestycje

To milowy krok dla Olsztyna. Podpisano umowę m.in. na budowę ul. Nowobałtyckiej

2024-03-28 15:48

Na ten moment czekało wielu mieszkańców Olsztyna od wielu lat. Budowa ul. Nowobałtyckiej jest coraz bliżej realizacji. W czwartek (28 marca) w urzędzie marszałkowskim podpisano umowy na trzy strategiczne projekty, w tym na wspomnianą arterię. Inwestycja odciąży ruchliwą ul. Bałtycką. Więcej informacji na ten temat w artykule poniżej.

Ulica Nowobałtycka bliżej realizacji. Podpisano umowę

W czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podpisano umowę na trzy strategiczne dla regionu projekty. Są to:

  • budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 527 w Olsztynie na odcinku od granicy miasta do wiaduktu kolejowego, w tym budowa ul. Nowobałtyckiej - szybszy i bezpieczniejszy dojazd do centrum miasta;
  • modernizacja olsztyńskiego planetarium wraz z utworzeniem Habitatu Księżycowego - wspaniałe przygody na wyciągnięcie ręki!;
  • budowa Centrum Dziedzictwa, Historii i Kultury Warmii w Gietrzwałdzie - odkryjesz bogactwo historii i tradycji Warmii.

Z pewnością dla wielu olsztynian tą najważniejszą inwestycją jest budowa ul. Nowobałtyckiej, na którą mieszkańcy czekają od kilku lat. Arteria ma ułatwić przemieszczanie się między północnymi osiedlami a centrum miasta.

Oczekiwana budowa nowej ul. Bałtyckiej jest ważnym krokiem w zwiększeniu dostępności transportowej Olsztyna. W ramach inwestycji powstaną m.in.: ulica w przekroju dwujezdniowym, wiadukt, chodniki i ścieżka rowerowa, przejście podziemne pod ulicą, sygnalizacja świetlna, kanalizacja deszczowa. Przewidywany termin zakończenia projektu to grudzień 2027 r.

Jak zwracali uwagę wnioskodawcy, budowa tej drogi ma strategiczny wpływ na stolicę Warmii i Mazur oraz jej obszar funkcjonalny ze względu na wyprowadzenie ruchu lokalnego i ponadlokalnego w kierunku węzła drogowego obwodnicy Olsztyn-Południe, który usprawnia dojazd do drogi ekspresowej S7. W przeciwnym kierunku wyprowadza ruch na północ Morąg – Elbląg do S7.

Ponad 48 mln euro na trzy projekty

Łączna wysokość środków przeznaczonych w porozumieniu na finansowanie tych przedsięwzięć wynosi 45,6 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ponad 2,6 mln euro z budżetu państwa w ramach Kontraktu Programowego dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

- Łącznie 48,2 mln euro z Unii Europejskiej i pieniędzy rządowych zostanie zainwestowane w te strategiczne przedsięwzięcia! - przekazał Marcin Kuchciński.

Jest to już piąte porozumienie terytorialne pomiędzy urzędem marszałkowskim a partnerstwem gmin utworzonym na obszarze strategicznej interwencji. Podpisane porozumienie obejmie obszar MOF Olsztyna, na terenie którego znajdują się gminy: Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda oraz Stawiguda.

Nowa elektrociepłownia w Olsztynie. Tak wygląda od środka!

To najdłuższa ulica w Olsztynie. Przebiega aż przez trzy osiedla. Zaskakujące, ile ma metrów!