podróże

To koniec tłumów pod Fontanną di Trevi? Władze rozważają wprowadzenie opłaty

2024-09-04 21:18

Fontanna di Trevi to jedna z najpopularniejszych atrakcji Rzymu. Codziennie można spotkać przy niej tłumy turystów. Jedni chcą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, inni wrzucają do wody monety "na szczęście". Już niebawem jednak dostęp do fontanny może zostać ograniczony przez opłaty.

Rozważamy wprowadzenie opłaty za dostęp do Fontanny di Trevi, przekazały władze Rzymu włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", tłumacząc, że miałoby to na celu walkę ze zbyt dużą liczbą turystów odwiedzających Wieczne Miasto.

Władze Rzymu rozważają wprowadzenie opłaty za dostęp do Fontanny di Trevi

Szef wydziału turystyki z zarządu stolicy Włoch, Alessandro Onorato, wysunął pomysł wyznaczenia konkretnych godzin wstępu na plac, gdzie mieści się to barokowe arcydzieło. Wstęp byłby płatny tylko dla turystów i kosztowałby jedno euro.

Celem - jak wyjaśnił - nie jest zarobienie pieniędzy, ale kontrolowanie masy turystów "nacierających" na ten zabytek. Władze chciałyby w ten sposób uniemożliwić turystom jedzenia pizzy czy lodów na schodkach wokół fontanny - napisał włoski dziennik.

"To jest temat trudny i delikatny, ale prędzej czy później trzeba będzie go poruszyć. Turystyka w Rzymie, której skala jest ogromna, musi być zarządzana i kontrolowana dla dobra miasta i środowiska" - stwierdził Onorato.

Agencja AFP zwróciła uwagę, że liczba turystów w Rzymie sięgnie zenitu w Roku Jubileuszowym, który przypada na 2025 r. Do stolicy Italii ma wtedy przybyć 30 mln turystów.

Rząd premierki Włoch Giorgii Meloni rozważa również podwyższenie opłaty turystycznej. Jednak te plany spotkały się z niezadowoleniem organizacji turystycznych, które obawiają się, że wpłynie to na liczbę odwiedzających.

Co dzieje się z monetami z fontanny di Trevi?

Fontanna di Trevi powstała w XVIII wieku. Posłużyła m.in. do nakręcenia najsłynniejszej sceny filmu "La Dolce Vita" Federico Felliniego, w której aktorka Anita Ekberg kąpie się w fontannie, co jest surowo zakazane.

Jedną z tradycji związaną z fontanną jest wrzucanie do niej monet. Te mają przynieść szczęście. Mawia się, że wrzucenie jednej monety prawą ręką przez lewe ramię zagwarantuje powrót do Rzymu. Wrzucenie dwóch monet zapewni miłość, a trzech - małżeństwo. Rocznie turyści wrzucają do fontanny nawet 1,5 mln euro. Wiele osób może zastanawiać się, co dzieje się potem z tymi pieniędzmi. Miasto co jakiś czas zbiera wszystkie monety i przekazuje na cele charytatywne.

Quiz wiedzy o Włoszech. Miasta, zabytki, jedzenie. Tylko miłośnicy Italii zdobędą 15/15!

Pytanie 1 z 15
Kto jest autorem słynnego dzieła "Narodziny Wenus"?
Ceny warzyw i owoców we Włoszech szokują Polaków