Turystyka

To jezioro na Mazurach jest niemal nietknięte przez człowieka. Nie wolno tam nawet krzyczeć

2025-05-15 14:41

Warmia i Mazury słyną głównie z pięknych i malowniczych jezior, które zachęcają turystów do relaksu w naszym regionie. Jedno z akwenów jest wyjątkowe, bo jest praktycznie nienaruszone przez działalność człowieka. Obowiązuje tam również strefa ciszy, więc nie można tam nawet głośno krzyczeć. O jakim jeziorze mowa? Odpowiedź w artykule poniżej.

To jezioro jest prawie nietknięte przez człowieka. Obowiązuje tam strefa ciszy

W województwie warmińsko-mazurskim znaleźć można wiele atrakcji, które turyści chętnie poznają. Nasz region słynie przede wszystkim z malowniczych jezior i plaż. Najsłynniejsze akweny leżą w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jednym z ciekawszych jest Jezioro Nidzkie, położone na terenie miasta Ruciane-Nida oraz w gminach Ruciane-Nida i Pisz. Jezioro leży na terenie Równiny Mazurskiej w Puszczy Piskiej. Na północy łączy się poprzez jeziora Guziankę Wielką i Guziankę Małą z jeziorem Bełdany. Część tafli jeziora wchodzi w skład rezerwatu przyrody. Jezioro sąsiaduje z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym. Znajduje się na końcu Szlaku Puszczańskiego.

Ten mazurski akwen jest jednym z najmniej zmienionych przez działalność człowieka. Niemal dziki charakter zbiornika oraz piękne okoliczności przyrody w otoczeniu puszczy spowodowały, że na Jeziorze Nidzkim obowiązuje strefa ciszy. To z kolei oznacza, że żeglarze mają zakaz używania silników spalinowych na większości powierzchni akwenu. Strefa obowiązuje od linii wysokiego napięcia w Rucianem-Nidzie. Ograniczeń przestrzegać muszą nie tylko żeglarze, ale także inni turyści, bo w strefie ciszy nie wolno wytwarzać większego hałasu niż 45 dB. Jest to poziom dźwięku porównywalny do codziennej rozmowy, co oznacza, że nad jeziorem nie wolno nawet krzyczeć, bo można za to otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł.

Jezioro Nidzkie ma ponad 1800 hektarów. Nad akwenem przebywał Konstanty Ildefons Gałczyński

Jezioro Nidzkie jest najbardziej na południe wysuniętym zbiornikiem systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Według różnych źródeł, powierzchnia zwierciadła wody wynosi od 1724,0 ha do 1831 ha. 13 hektarów zajmują same wyspy. Ma kształt silnie wydłużonej, wygiętej rynny o długości 23 km, maksymalnej szerokości 3800 m i dość zróżnicowanym dnie z wypłyceniami i zagłębieniami. Brzegi jeziora, przeważnie wysokie w 80 proc. porośnięte są zwartymi kompleksami leśnymi Puszczy Piskiej. Przy północnym brzegu jeziora są zabudowania Rucianego-Nidy, nad jeziorem są pola biwakowe i ośrodki wypoczynkowe. Jezioro Nidzkie jest rezerwatem przyrody.

Na prawym brzegu akwenu można napotkać Leśniczówkę Pranie, w której często przebywał poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. Tam też znajduje się obecnie jego muzeum. Dalej, na tym samym brzegu, znajduje się port w miejscowości Krzyże. Odcinek ten kończy się przewężeniem oraz płycizną na prawym brzegu, po czym rozpoczyna się najszerszy odcinek jeziora. Z obu stron otwierają się większe zatoki. Większa, prawa zatoka zwana Zamordeje Wielkie kończy się portem w miejscowości Karwica, natomiast lewa, mniejsza zatoczka zwie się Zamordeje Małe i nie ma nad nią żadnych miejscowości.

Olsztyn Radio ESKA Google News