turystyka

To jedyne uzdrowisko w woj. warmińsko-mazurskim. Zobacz, jak wyglądało dawniej!

2025-05-18 6:00

Gołdap to prawdziwa perła północno-wschodniej Polski, będąca jedynym uzdrowiskiem w województwie warmińsko-mazurskim. Jej unikalny klimat i czyste powietrze przyciągają coraz więcej turystów. Niewielu jednak pamięta, jak wyglądała Gołdap przed laty. Jeśli chcecie przenieść się w czasie, koniecznie zobaczcie archiwalne zdjęcia – niektóre mają ponad 100 lat!

Spis treści

  1. Rys historyczny Gołdapi
  2. Gołdap jedynym uzdrowiskiem w woj. warmińsko-mazurskim
  3. Co warto zobaczyć w Gołdapi? Najciekawsze atrakcje
  4. Tak Gołdap wyglądał 100 lat temu. Zdjęcia

Rys historyczny Gołdapi

Gołdap została założona w 1570 roku przez księcia Albrechta jako strategiczny punkt przy granicy z Litwą. Początkowo pełniła głównie funkcje rolnicze, jednak rozwój miasta był wielokrotnie hamowany przez epidemie, wojny i pożary. Przełom nastąpił pod koniec XVIII wieku – Gołdap zaczęła się przekształcać w lokalny ośrodek rzemieślniczo-rolniczy.

W 1818 roku miasto stało się stolicą powiatu, a w 1879 roku połączono je linią kolejową z Ełkiem. W okresie międzywojennym liczyło już ponad 7 tysięcy mieszkańców, w tym znaczącą społeczność litewską. Niestety, zima 1945 roku przyniosła niemal całkowite zniszczenie miasta – aż 90% zabudowy uległo ruinie. Po II wojnie światowej Gołdap trafiła w granice Polski i zaczęła się odbudowywać.

Gołdap jedynym uzdrowiskiem w woj. warmińsko-mazurskim

Choć działalność lecznicza rozwijała się tu już od lat 60., oficjalny status uzdrowiska Gołdap uzyskała dopiero w 2000 roku. Dziś miasto słynie z najczystszego powietrza w Polsce i szerokiej oferty prozdrowotnej.

W mieście znajduje się sanatorium, oferujące leczenie chorób narządu ruchu, dróg oddechowych, układu krążenia, schorzeń psychosomatycznych, otyłości oraz problemów dermatologicznych. Dostępne są także pijalnia wód mineralnych, tężnie solankowe oraz nowoczesna infrastruktura uzdrowiskowa, w tym Promenada Zdrojowa, hektarowy plac zabaw, mini-golf, ścieżki piesze i rowerowe oraz plenerowe siłownie nad jeziorem i w centrum miasta.

Dynamiczny rozwój dzielnicy uzdrowiskowej przyciągnął wielu prywatnych inwestorów. Dzięki temu powstały eleganckie hotele, pensjonaty, restauracje serwujące nie tylko kuchnię regionalną, ale też rosyjską i litewską, a także liczne obiekty rekreacyjne i wypoczynkowe.

Co warto zobaczyć w Gołdapi? Najciekawsze atrakcje

Poza tężniami solnymi, sanatatorium czy Promenadą Zdrojową, warto odwiedzić także Piękną Górę w Gołdapi, z której rozciąga się malowniczy widok na okolicę – na szczycie znajduje całoroczna kolejka krzesełkowa oraz kawiarnia obrotowa. Niesamowite widoki można podziwiać również z zabytkowej wieży ciśnień wzniesionej w 1905 r. jako element sieci wodociągowej. Po gruntownym remoncie stała się jedną z atrakcji turystycznych Gołdapi. Wieża posiada dwa nowoczesne tarasy widokowe. Można z nich podziwiać panoramę miasta oraz otaczające je lasy.

Tak Gołdap wyglądał 100 lat temu. Zdjęcia

Jak wyglądał Gołdap w przeszłości? Jeśli chcecie przenieść się w czasie, koniecznie zobaczcie archiwalne zdjęcia – niektóre z nich zostały wykonane ponad 100 lat temu! 

Olsztyn Radio ESKA Google News
Te miasta z Warmii i Mazur miały kiedyś zupełnie inne nazwy. Czy potrafisz je odgadnąć?
Pytanie 1 z 15
Neumark in Westpreußen to: