Remont budynku Urzędu Marszałkowskiego. Jakie prace będą wykonane?
Gmach obecnego Urzędu Marszałkowskiego, w którym mieści się także Wojewódzki Sąd Administracyjny, znajduje się w ścisłym centrum Olsztyna, pomiędzy ulicami Piłsudskiego, Reja, Kościuszki i Emilii Plater. Okazały gmach został zbudowany jako siedziba Rejencji Olsztyńskiej, czyli władz regionalnych, w czasach, gdy były to Prusy Wschodnie. Obecnie trwa remont elewacji okazałego budynku od strony ulicy Kościuszki.
- Zakres prac obejmuje m.in. kompleksową renowację i czyszczenie zarówno cegieł, jak i granitowego cokołu oraz spoin. Naprawiane są spękania, wzmacniane osłabione detale architektoniczne, cała ściana jest też odgrzybiana
– poinformowało PAP biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie i dodało, że naprawie podlegają też obróbki blacharskie, gzymsy, malowane są lukarny.
Zgodnie z założeniami prace powinny potrwać do połowy października. Ich koszt wynosi 774 tys. zł brutto.
Biuro prasowe urzędu poinformowało PAP, że kolejna ściana okazałego gmachu - od strony ul. Reja - będzie poddawana renowacji w przyszłym roku. Ścianę od al. Piłsudskiego wyremontowano przed rokiem.
Okazały budynek powstał na początku XX wieku. Podczas wojny część pomieszczeń zajęło Gestapo
Gmach obecnego Urzędu Marszałkowskiego zbudowano w latach 1908–1911 na potrzeby urzędu Rejencji Olsztyńskiej. W czasie gdy na Warmii i Mazurach w 1920 roku odbywał się plebiscyt, który miał zadecydować o przynależności tych ziem do Prus Wschodnich lub Polski (mieszkańcy wybrali Prusy Wschodnie - PAP), w gmachu rezydowała aliancka komisja nadzorująca przebieg głosowania. W okresie II wojny światowej część pomieszczeń zajmowało Gestapo.
W czasie wojny budynek szczęśliwie mocno nie ucierpiał. Po wojnie przejęły go Polskie Koleje Państwowe, które go zajmowały do 2004 roku, m.in. na potrzeby Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Olsztynie, stąd niektórzy do dziś nazywają do „dyrekcją kolei”.
To jeden z najpiękniejszych budynków w Olsztynie. Obecnie trwa jego remont. Zobacz zdjęcia!