Kolejna kapliczka zrewitalizowana
To jedna z ostatnich 20 kapliczek, które objął samorządowy program, do którego kilka lat temu przystąpili powiat olsztyński, gminy Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda, Stawiguda i Świątki oraz warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków.
Kapliczka w Szczęsnem została zrewitalizowana i przeniesiona na drugą stronę ulicy. Translokacja była konieczna, bo przez korzenie drzewa w okolicy pierwotnej lokalizacji kapliczka przewracała się i mogła stanowić zagrożenie dla ludzi. Starostwo Powiatowe w Olsztynie przygotowało całą dokumentację niezbędną do rewitalizacji kapliczki, z kolei gmina Purda zabezpieczyła środki na podarowanie jej drugiego życia.
To charakterystyczny element dla Warmii. Kapliczek jest ponad 1300
W regionie stoi ponad 1300 kapliczek. Wpisane są one w tradycję Świętej Warmii, a także w jej krajobraz. Kapliczki przydrożne to charakterystyczny dla Warmii element małej architektury sakralnej, stanowiący dziedzictwo kulturowe i religijne. Większość z nich wymaga jednak renowacji. Powiat Olsztyński obecnie przygotowuje się do opracowania dokumentacji konserwatorskich dla kolejnych kapliczek na swoim terenie.
To charakterystyczny dla Warmii element architektury. Ostatnia przydrożna kapliczka uratowana [ZDJĘCIA]
Listen on Spreaker.