Kurs służy przygotowaniu instruktorów do szkolenia podstawowego i wyrównawczego, które odbywają się systematycznie w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Podczas kursu realizowano między innymi tematy dotyczące sposobu prowadzenia rozpoznania, obserwacji stacjonarnej, a także działań defensywnych.
Dzięki temu szkoleniu nasi żołnierze będą rzetelnie przekazywać wiedzę nowym ochotnikom wstępującym w nasze szeregi – mówi Angelika Żmijewska z 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu, gdzie odbyło się szkolenie. Główną istotą kursu instruktorsko-metodycznego jest realizacja kilku zajęć w różnych formach, np. instruktorsko-metodycznych zajęć pokazowych, metodycznych zajęć grupowych, instruktażu. Natomiast głównym celem jest przygotowanie instruktorów do organizowania i prowadzenia zajęć programowych, instruowania na punkcie nauczania podczas zajęć, podniesienie poziomu wiedzy instruktorów, utrwalenie wiedzy i umiejętności instruktorów, a także zapoznanie z właściwą organizacją i metodyką szkolenia. Udzielenie praktycznych wskazówek metodycznych, co do sposobów planowania, organizacji i przygotowania zajęć, uczenie określonych czynności oraz postępowania dowódców w czasie realizacji zajęć.
Terytorialsi edukują się, by w przyszłości przygotowywać jeszcze ciekawsze szkolenia dla wstępujących ochotników. Instruktor musi być autorytetem dla kadetów rządnych wiedzy, musi być przykładem do naśladowania, posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz przygotowanie do prowadzenia zajęć praktycznych z nowo przybyłymi żołnierzami.
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej to jednostka, w której możesz służyć Ojczyźnie nie rezygnując z dotychczasowych obowiązków. Formacja umożliwia najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy. Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników.