Od kilku tygodni toczy się zaciekła dyskusja na temat treści zawartych w podręczniku autorstwa prof. Roszkowskiego do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Stwierdzono, że książka ta zawiera wiele kontrowersyjnych fragmentów z elementami rasistowskimi, nacjonalistycznymi, ksenofobicznymi, a przekazywane w niej treści mogą nie nadawać się do pracy z uczniami. W części szkół nauczyciele po cichu czekają na podręcznik innego wydawnictwa, niektórzy nie planują w ogóle korzystania z podręcznika na rzecz własnych materiałów, inne z kolei decyzję podejmą we wrześniu.
Te szkoły nie zamierzają uczyć HiT-u z podręcznika prof. Roszkowskiego. Inicjatywa Wolna Szkoła stworzyła specjalną mapę
Tymczasem inicjatywa Wolna Szkoła stworzyła specjalną mapę ze szkołami, w których nauczyciele czy dyrektorzy nie zdecydowali się na wybór podręcznika do HiT-u autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Na mapie "szkół wolnych od (s)HIT-u" znalazło się niemal 1,4 tysiąca liceów i techników z całej Polski - najwięcej z województwa mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
– Z dumą prezentujemy MAPĘ szkół, w których nauczyciele i dyrektorzy nie zdecydowali się na wybór podręcznika do HiT-u promowanego przez ministra Czarnka, kuratorkę Nowak, czy Tadeusza Rydzyka, autorstwa Wojciecha Roszkowskiego. Mapa ta jest świadectwem, że nauczycielki i nauczyciele w niemal całej Polsce, korzystając ze swojego prawa do autonomicznej decyzji o wyborze podręcznika, mimo ogromnych nacisków z różnych stron, zdecydowali się ochronić uczniów i uczennice przed indoktrynacją i zapewnić im edukację dobrej jakości – czytamy we wpisie opublikowanym na Facebooku Wolnej Szkoły.
– W części szkół wolnych (s)HIT-u nauczycielki i nauczyciele czekają na podręcznik innego wydawnictwa, w części nie planują w ogóle korzystania z podręcznika na rzecz własnych materiałów, a w części będą podejmować decyzję we wrześniu – dodają społecznicy.
CZYTAJ TEŻ: Wydawnictwo Biały Kruk usunie kontrowersyjny fragment z podręcznika "Historia i teraźniejszość"
Jak informują, początkowa baza danych na prezentowanej mapie powstała dzięki pracy wolontariuszek i wolontariuszy z różnych organizacji edukacyjnych skupionych wokół Wolnej Szkoły.
Mapę można zobaczyć >>TUTAJ<<