Nowe dane na temat kościoła. W których parafiach najwięcej wiernych chodzi do kościoła?
Opublikowano nowe dane z Rocznika Statystycznego Kościoła Katolickiego w Polsce „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia” Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC za rok 2023.
Wynika z nich, że w 2023 r. wskaźnik dominicantes (osób chodzących w niedzielę do kościoła) wynosił 29,2 proc. (2022 – 29,5 proc., 2021 – 28,3 proc.), a wskaźnik communicantes (przyjmujących komunię) – 14,2 proc. (2022 – 13,9 proc., 2021 r. – 12,9 proc.).
Według autorów rocznika, w 2023 r. najwyższy wskaźnik dominicantes był w diecezji tarnowskiej (60,5 proc.), rzeszowskiej (53,2 proc.) i przemyskiej 49,1 proc. Najniższy w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (17,2 proc.) i w diecezji sosnowieckiej (17,9 proc.).
Wśród uczestniczących w 2023 roku w niedzielnej mszy św. 59,35 proc. stanowiły kobiety, a 40,65 proc. mężczyźni.
To najbardziej pobożne parafie w archidiecezji warmińskiej. Tylu wiernych chodzi tam do kościoła
Jak na tle Polski wypadły diecezje z województwa warmińsko-mazurskiego? Z zestawienia wynika, że we wszystkich diecezjach wskaźnik dominicantes był niższy od średniej krajowej. Najwyższy był w diecezji ełckiej i wyniósł 23,26 proc. Na kolejnym miejscu znalazła się diecezja elbląska z wynikiem 21,28 proc., a najmniej osób chodziło do kościoła w archidiecezji warmińskiej, bo tylko 20,72 proc. wiernych. Ta ostatnia znalazła się także niemal na samym końcu w porównaniu zresztą kraju. Archidiecezja warmińska zajęła siódme miejsce od końca. Gorsze wyniki zanotowano tylko w diecezjach szczecińsko-kamieńskiej, sosnowieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, łódzkiej oraz warszawskiej.
Z kolei przyglądając się danym z warmińskich parafii, zauważyć można, że do najbardziej pobożnych należy Braniewo. Zgodnie z danymi ISKK, tam do kościoła na niedzielne msze święte uczęszcza ponad 50 proc. wiernych. Podobne wyniki odnotowano w Piszu, gdzie również ponad 50 proc. uczęszcza na msze w niedziele.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza założyło w 1972 r. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym.
Polecany artykuł:
To najwyższy budynek w Olsztynie. Wieża ma aż 82,5 metra [ZDJĘCIA]