Tani węgiel od samorządu - 2 tys. złotych za tonę
Sejm uchwalił ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe od samorządów. Dzięki temu będzie można kupić węgiel w znacznie niższej cenie. Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów (PGE Paliwa oraz Węglokoks) po 1,5 tys. zł za tonę, a następnie sprzedawać go mieszkańcom po maksymalnie 2 tys. zł za tonę. Aby kupić tani węgiel od samorządu, mieszkańcy będą musieli złożyć do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie to będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.
Czy Olsztyn zdecydował się na dystrybucję taniego węgla?
– Władze Olsztyna spotkały się z przedstawicielami składów działających na terenie miasta. Rozmowy dotyczyły wypracowania formuły dystrybucji węgla. Na tę chwilę jest jednak jeszcze zbyt wiele niewiadomych w samym projekcie ustawy, którym zajmuje się parlament, by podjąć ostateczne i wiążące decyzje – poinformował nas Patryk Pulikowski, rzecznik Urzędu Miasta Olsztyn.
– W Olsztynie paliwo stałe jako główne źródło ciepła w deklaracji CEEB wskazało około 5,7 tys. gospodarstw. Z tej liczby, około dwóch tys. gospodarstw złożyło wnioski o przyznanie dotacji na zakup opału – dodał.
Mieszkańcy mogą zgłaszać zapotrzebowanie na węgiel
Władze miasta postanowiły jednak sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie na opał pośród mieszkańców Olsztyna. Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie specjalnie przygotowanej ankiety lub przekazanie informacji telefonicznie pod numerem 89 527 31 11 wew. 490 (w godzinach 7:30-15:30). Ankieta jest też dostępna w aplikacji "Transparentne JST", którą można pobrać z GooglePlay albo z AppStore. Informacje można przekazywać do piątku 28 października.
– Ankieta dystrybuowana jest w celu oszacowania wysokości zapotrzebowania olsztyńskich gospodarstw domowych na paliwo stałe w systemie zakupów preferencyjnych. Ankieta nie jest zamówieniem, zleceniem czy umową, nie stanowi także oferty – podkreśla urząd.
Zapotrzebowanie na węgiel mogą zgłaszać do miasta także mieszkańcy Giżycka.
– Giżycczanie mogą zgłaszać zapotrzebowanie na konkretną ilość oraz rodzaj węgla (ekogroszek, groszek, orzech, miał), którą planują zakupić do końca sezonu grzewczego, tj. do 30 kwietnia 2023 roku. Zgromadzone dane szacunkowe pozwolą na określenie rzeczywistych potrzeb mieszkańców Giżycka w zakresie planowanych zakupów węgla oraz umożliwią podjęcie decyzji, co do sposobu dystrybucji węgla na terenie naszego miasta – informuje Urząd Miasta w Giżycku. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://gizycko.pl/wegiel-zglos-zapotrzebowanie/