Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest m.in. poprawne złożenie wniosku do 30 listopada 2022 roku. Jednorazowy dodatek węglowy w kwocie 3 tysięcy złotych otrzymają właściciele gospodarstw domowych, których wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone. Tu jednak mogą pojawić się pewne problemy. Jakie?
Dodatek węglowy a deklaracja śmieciowa
Pod koniec września nastąpiła nowelizacja ustawy o dodatku węglowym zaostrzająca przepisy dotyczące weryfikacji składanych wniosków. Wprowadzono do niej między innymi zapis mówiący o tym, że dokonując weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego, brane są pod uwagę w szczególności informacje wynikające z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Gmina może zatem sprawdzić, czy wnioskodawca płaci za odbiór śmieci, ale też ustalić ilość osób zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym. Dane we wniosku o dodatek węglowy można porównać do danych w deklaracji śmieciowej.
Wniosek o dodatek węglowy może zostać odrzucony przez deklarację śmieciową
Jeśli liczba osób w gospodarstwie domowym, które złożyło wniosek o wypłatę dodatku węglowego, nie zgadza się z deklaracją o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, trzeba liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Jakimi? Po pierwsze, po wykryciu nieprawidłowości wniosek o dodatek węglowy zostanie odrzucony. Po drugie, dodatkowo możemy dostać wezwanie do uregulowania zaległej opłaty za odbiór śmieci.
Staruszka ROZEBRAŁA STODOŁĘ, żeby mieć drewno na opał?
Posłuchaj, jak na zimę szykują się mieszkańcy najbiedniejszej polskiej gminy.
Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.