Olsztyn to największe miasto na Warmii i stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Przepięknie położone nad rzeką Łyną oraz kilkunastoma jeziorami przyciąga tłumy turystów nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy. Zachwyt wzbudzają także liczne zabytki, które są świadkami wielkich wydarzeń oraz symbolem historycznej złożoności i wielokulturowości tej ziemi. Podziwianie olsztyńskich zabytków to wędrówka po różnych okresach rozwoju miasta. Warto jednak mieć świadomość, że niestety duża część dorobku nie dotrwała do naszych czasów. Wszystko z powodu licznych wojen.
Stare Miasto najstarszą częścią Olsztyna
Najstarszą częścią stolicy Warmii i Mazur jest Stare Miasto. Jego aktualny zasięg wyznaczają zachowane pozostałości fortyfikacji miejskich. Jedynym kompletnym ich elementem jest gotycka Wysoka Brama, która stanowi wejście na starówkę od północny. Charakterystycznym elementem Starego Miasta jest także gotycki zamek, w którym obecnie działa Muzeum Warmii i Mazur, ale też neogotycki kościół ewangelicki Chrystusa Zbawiciela czy monumentalny gotycki kościół św. Jakuba. Nie można pominąć również Starego Ratusza, w którym aktualnie mieści się Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Stare Miasto to także klimatyczne kamienice z XVII i XVIII w. Po zniszczeniach będących efektem II wojny światowej odbudowano je w zmienionym kształcie, w większości przypadków podwyższając o kolejną kondygnację, nadając im cechy barokowe i ozdabiając współczesnymi dekoracjami. Najmłodszą częścią zabudowy Starego Miasta jest natomiast kompleks stylizowanych kamienic, wzniesiony w 2002 r. przy Targu Rybnym, który pozostawał niezabudowany od końca wojny.
Olsztyn na zdjęciach lotniczych. Zobacz, jak wyglądał ponad 100 lat temu
Jak bardzo zmieniło się Olsztyn na przestrzeni lat? Można to zobaczyć na unikatowych zdjęciach lotniczych, które internauci publikują w serwisie fotopolska.eu. W naszej galerii zamieściliśmy zdjęcia z lat 1918 – 1969. To prawdziwe perełki.